Dotychczas z nowych funduszy na lata 2007 -13 uruchomiono pięć działań: wsparcie dla obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania, renty strukturalne, zalesianie, dofinansowanie dla grup producenckich oraz modernizację gospodarstw rolnych. Z tego w całym kraju wnioski można składać jeszcze tylko na jedno działanie. Na korzystanie z programu dla grup producenckich trzeba rolników nadal namawiać.

Są jednak programy, na które wielu czeka już od dawna. Tymczasem resort rolnictwa apeluje o cierpliwość. Marek Sawicki minister rolnictwa: PROW będzie realizowany, będziemy robili wszystko z Agencją, żeby przyśpieszyć te wszystkie programy, które jeszcze są w trakcie opracowywania, ale też chce powiedzieć, że nie będziemy powtarzać kolejnych błędów i nie będziemy startować z programami, kiedy nie będzie pewności, że Agencja Restrukturyzacji jest w pełni do tego przygotowana.

Problem w tym, że w przypadku wsparcia dla młodych rolników czas to pieniądz. Wsparcie będzie przysługiwało tylko tym, którzy mają gospodarstwo nie dłużej niż rok.

Marek Sawicki minister rolnictwa: rozważamy ewentualnie możliwość wydłużenia tego terminu będziemy w tej sprawie jeszcze dyskutować. Jeżeli rzeczywiście nie będzie możliwości wydłużenia tego terminu 12-to miesięcznego prawnie przez rozporządzenie, to z pewnością rozpoczniemy nabór. Urzędnicy zapewniają, że pieniądze przeznaczone na obszary wiejskie nie zostaną zmarnowane. A rolnikom nie pozostaje nic innego jak cierpliwie czekać.

Zapytaliśmy także o to w wywiadzie farmer.pl z ministerm Markiem Sawickim

Źródło: Agrobiznes/Dorota Florczyk

Podobał się artykuł? Podziel się!