42 tys. ha nowego lasu posadzone przez blisko 11 tys. rolników. Tak najkrócej można podsumować program zalesiania gruntów rolnych na lata 2004-2006.

Rolnikom którzy skorzystali ze wsparcia przysługują trzy rodzaje płatności. Pierwsza to tak zwane wsparcie na zalesianie wypłacana zaraz po zasadzeniu drzewek. Przez 5 kolejnych lat rolnicy powinni dostawać premie pielęgnacyjne a przez 20 zalesieniowe. W tym roku pieniądze nie trafiły jednak na czas.

Leszek Zapart, rolnik z Mniszkowa - Na tę chwilę nie mam żadnych informacji, nie wiem jak długo się przeciągnie i chciałbym, żeby ktoś z Agencji się wypowiedział przynajmniej, kiedy te środki będą wypłacone. Byłbym bardziej spokojny.

Pieniądze nie wpłynęły bo ich na razie nie ma. Okazuje się że w programie przyjęto więcej wniosków niż było pieniędzy do rozdysponowania. Nie ma jednak obaw. Wolne środki są w działaniu rolnośrodowiskowym, ale, aby je przesunąć, potrzebna jest zgoda tak zwanego komitetu zarządzającego, w skład którego wchodzą przedstawiciele różnych organizacji.

Radosław Iwański, rzecznik prasowy ARiMR: - Pewne stowarzyszenie ekologiczne zablokowało, uchwała musi być podejmowana większością głosów jeżeli jest podejmowana w trybie obiegowym. Tutaj wchodzą w grę sprawy krótko mówiąc pozamerytoryczne.

Agencja jest jednak dobrej myśli. Sprawa powinna się wyjaśnić w ciągu kilku tygodni.

- Kolejne płatności i kolejne decyzje w tej sprawie będą podejmowane między 15 a 20 września i wtedy będziemy mogli przystąpić do konstruowania kolejnych list płatności i te środki przekazać na rachunki bankowe – dodaje Iwański.

Agencja Restrukturyzacji mogła w terminie wypłacić pieniądze zaledwie 1/5 rolników. Pozostali nie mają innego wyjścia muszą cierpliwie czekać.

Źródło: Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!