Aby wyjść na swoje, zdaniem rolników, można zrobić tylko jedno. Dariusz Kostusiak, miejscowość Strumienice – „W tej chwili ja widzę sytuacje w ten sposób, iż muszę zwiększać produkcję po to, żeby zmniejszyć koszty jednostkowe.”

W ub. roku kwotowym można było przekroczyć indywidualną kwotę mleczną bez obaw o kary. Teraz jest szansa na jej powiększenie.

Henryk Smolarz, wiceprezes ARR – „Uprawnionymi do kwot mlecznych są ci rolnicy, którzy w ub. r. kwotowym na dzień 31 marca zwiększyli sprzedaż produktów mlecznych bądź samego mleka o minimum 500 kg nie więcej niż o 30 proc. posiadanego limitu produkcji mleka.”

Te wymagania mogą zostać nieco złagodzone. Trwają, bowiem prace nad zmianą przepisów dotyczących rozdysponowania krajowej rezerwy mlecznej. Rozważana jest możliwość zwiększenia kwoty granicznej z 20 do 30 tys. kg. Do wniosku o przyznanie dodatkowego limitu rolnicy powinni dołączyć faktury lub inne dokumenty potwierdzające sprzedaż mleka. Na decyzję będą musieli jednak trochę poczekać.

Henryk Smolarz, wiceprezes ARR – „Zwyczajowo rolnicy dostawali decyzje w miesiącach listopad grudzień i myślę, że nastąpi to bardzo sprawnie i w tych miesiącach już będą znali, czy limity i, w jakich ilościach będą im przyznane.”

Z rezerwy krajowej do rozdysponowania jest ponad 300 mln kg kwoty mlecznej. Wnioski regionalne oddziały Agencji Rynku Rolnego będą przyjmować do końca lipca.

Źródło: Dorota Florczyk/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!