Sawicki zaznaczył, że ma duże zastrzeżenia prawne do stosowania modulacji dopłat bezpośrednich. Minister mówiąc o zastrzeżeniach prawnych wskazał na modulację dotyczącą mniejszych gospodarstw rolnych.

W 2012 r. nie zmienią się kwoty dopłat z krajowego budżetu dla rolników otrzymujących do 5 tys. euro płatności bezpośrednich. Dobrowolne
ograniczanie dopłat bezpośrednich na rzecz funduszy na rozwój wsi - tzw. modulacja - dotyczy gospodarstw otrzymujących płatności powyżej 5 tys. euro.

W grupie gospodarstw otrzymujących od 5 do 300 tys. euro redukcja dopłat wynosi 10 proc. - tłumaczył posłom Plocke. W grupie otrzymującej powyżej 300 tys. euro redukcja wyniesie 14 proc. Dotyczy to 240 gospodarstw w kraju, a kwota redukcji w tej grupie to 1,1 mln euro - podał.

W przypadku płatności dotyczących upraw polowych - zbóż, roślin oleistych, roślin wysokobiałkowych - modulacja będzie dotyczyła gospodarstw powyżej 25 hektarów - tłumaczył Plocke. Przykładowo podał, że gospodarstwo o powierzchni 50 ha będzie miało redukcję płatności z budżetu krajowego o 594 euro, o powierzchni 100 ha o 1689 euro, 500 ha o 10 446 euro, a przy tysiącu hektarów o 21 392 euro.

Marek Sawicki podczas Agrotechu po raz kolejny skrytykował reformy Wspólnej Polityki Rolnej.

Podkreślił, że płatności bezpośrednie do gruntów nie mogą być oderwane od produkcji. Podobał się artykuł? Podziel się!