PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Minister rolnictwa: Zmniejszenie strefy zmniejsza pomoc

Komisja Europejska wstępnie zgodziła się na ograniczenie strefy buforowej dot. ASF w Polsce - poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki. Decyzja zapadła we wtorek 18 marca na posiedzeniu Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt.Strefa buforowa została wyznaczona w związku z wykryciem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dwóch dzików w pobliżu białoruskiej granicy.

Zdaniem szefa resortu zmniejszenie tej strefy spowoduje, że skala interwencji i pomocy dla rolników będzie zdecydowanie mniejsza.

Sawicki poinformował, że w tym tygodniu na szerszą skalę rozpocznie się skup tuczników ze strefy buforowej. Ocenił, że chodzi o 100-120 tys. świń.

Jak mówił, skup będzie odbywał się zarówno na zlecenie Agencji Rezerw Materiałowych, która będzie uzupełniała zapasy w związku z "zagrożeniem kryzysowym" na Białorusi, Ukrainie i w Rosji, jak i przez firmy przetwórcze.

Rolnicy, których gospodarstwa są w strefie buforowej otrzymają rekompensaty z powodu spadku cen skupu żywca w związku z ASF. Dodał, że obecnie jest zgoda KE na dopłatę do skupu 20 tys. ton żywca.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.196.86.89
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!