PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Minister Sawicki: Zmiany legislacyjne pozwolą lepiej wykorzystać nowy PROW

Minister Sawicki: Zmiany legislacyjne pozwolą lepiej wykorzystać nowy PROW
www.portalspozywczy.pl

Autor: Łukasz Rawa

Dodano: 13-02-2015 13:52

Tagi:

Priorytetami resortu rolnictwa są obecnie działania związane z legislacją. Ustawy o płatnościach bezpośrednich, wdrożeniu PROW do polskiego systemu prawnego, rozwoju lokalnym, oraz o ARR i organizacji niektórych rynków rolnych to kwestie o szczególnie dużym znaczeniu - mówi Marek Sawicki, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.5 lutego Sejm przyjął przygotowany przez MRiRW projekt ustawy o płatnościach w ramach systemu wsparcia bezpośredniego. Dwa dni później projekt ustawy przyjął Senat. Do ustawy zostanie wydane 19 aktów wykonawczych. - Projekt ustawy o płatnościach bezpośrednich udało nam się przeprowadzić w trybie pilnym, mimo narzekań, że Sejm miał mało czasu. Wynik glosowania w tej sprawie mnie zaskoczył, gdyż opozycja nie miała do naszych propozycji większych zastrzeżeń - komentuje Marek Sawicki. - Ukończony mamy też projekt ustawy wdrażającej Program Rozwoju Obszarów Wiejskich do polskiego systemu prawnego - dodaje. Do tej ustawy zostanie wydane około 35 aktów wykonawczych.

W Sejmie toczą się również prace nad projektem ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. - Zarówno PROW, jak i rozwój lokalny to bardzo istotne kwestie, więc chciałbym, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu obie sprawy zostały przeprowadzone - zaznacza szef MRiRW. Zwraca także uwagę, że „po ośmiu latach udało się wreszcie przepchnąć przez Rząd ustawę o wspólnotach gruntowych, która ma szczególne znaczenie dla rolników w Polsce Południowo-Wschodniej".

Do najważniejszych wyzwań stojących obecnie przed MRiRW, Marek Sawicki zalicza też kwestie związane ze sprzedażą bezpośrednią i obrotem ziemią. - Sprzedażą bezpośrednią jest zainteresowanych ok. 15 proc. wszystkich polskich gospodarstw. Dzięki temu mogłyby szybciej się rozwijać, dostarczając konsumentom w kraju i za granicą dobre przetwory. Sprawa obrotu ziemią jest równie ważna. Obie kwestie chcemy w najbliższym czasie przeprowadzić przez parlament. Jestem w kontakcie z marszałkiem Sejmu i szefami klubów PO i PSL, liczę na ich pomoc i współpracę. Po wprowadzeniu wspomnianych regulacji w życie, będziemy mieli dobre instrumentarium prawne, do tego aby nowy PROW można było w nadchodzących latach racjonalniej i sprawniej wykorzystać- podkreśla szef resortu rolnictwa.

Zapytany o ostatnie protesty rolników, minister odpowiada: - Oczekiwania rolników są bardzo wysokie. Natomiast trzeba zdawać sobie sprawę, że to nie skąpstwo resortu rolnictwa powoduje, że nie mamy szybkiego porozumienia w tej sprawie. Barierą są ograniczenia prawne. Część rolników chciałby np. blokady importu wieprzowiny. Tylko, gdzie w takiej sytuacji wyślemy ponad 40 proc. nadwyżki produkcji drobiarskiej? Nie możemy tworzyć blokad i zakazów wewnątrz Unii Europejskiej. Poza tym, jeśli rzeczywiście byśmy się na to zdecydowali, to ze strony innych państw Wspólnoty spotkałoby nas to samo, co zważywszy na fakt, że o wielu lat jesteśmy jako kraj dużym eksporterem żywności, byłoby skrajnie niekorzystne - ocenia Sawicki. Warto przypomnieć, że w zeszłym roku polskie firmy sprzedały za granicą żywność wartą 21 mld euro. W temacie legislacji minister rolnictwa wskazuje jeszcze na projekt ustawy o Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych. - Celem projektowanej ustawy jest stworzenie możliwości prawnych gwarantujących producentom rolnym stabilizację dochodów w produkcji rolnej w przypadku znacznego obniżenia przychodów z produkcji rolniczej lub w przypadku baraku zapłaty za zbyte produkty rolne od podmiotu, który stał się niewypłacalny - tłumaczy szef MRiRW. Obecnie w Polsce nie występują ubezpieczenia dochodów rolniczych. Projekt został przekazany do Sejmu.

Do istotnych działań resortu zaliczyć można też przygotowania do uruchomienia trzeciej transzy pomocy dla producentów owoców i warzyw. - 10 lutego Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia, które umożliwi uruchomienie trzeciej transzy wycofania niektórych owoców i warzyw w ramach pomocy dla rolników poszkodowanych przez rosyjskie embargo - akcentuje Sawicki. Znowelizowane przepisy unijne umożliwią przeprowadzenie w pierwszym półroczu 2015 r. kolejnych operacji wycofania z rynku m.in. jabłek, gruszek, a także pomidorów, papryki słodkiej oraz ogórków.

Jest to kolejne wprowadzone przez Komisję Europejską rozwiązanie mające na celu złagodzenie skutków sytuacji kryzysowej w sektorze owoców i warzyw, związanej z nałożonym przez Rosję zakazem importu owoców i warzyw pochodzących z państw UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (18)

 • . 2015-02-16 12:32:53
  A harmonogramu nowego PROW nie widać.
 • r 2015-02-14 18:14:10
  wtk, strasznie zarozumiały jesteś. Wydaje ci się, że zjadłes wszystkie rozumy. Robisz dwiema "60 bez klimy" (a to były z klimą?) siedząc jednym półdupkiem w jednej, a drugim w drugiej? A może to tych biednych dłużników wykorzystujesz? Nie martw się, jeśli dalej będziesz gardził i pomiatał biedniejszymi ludzmi, to wczesniej, czy póżniej los nauczy i ciebie pokory!
 • Paqwel 2015-02-14 18:10:48
  wtk@ Co ty chciałeś udowodnić swoją wypowiedzią, pokazać jaki masz niski poziom inteligencji ? Brawo udało i się Gratulacje :))Ponieważ nic poza mieleniem o d///ie Marynie nie przekazałeś. Powiedział bym wręcz że ośmieszyłeś, się niczym Bronek usilnie próbujący udowodnić, wmówić ludziom za pośrednictwem PO-wskego TVN-u, że za swojej kadencji zrobił coś więcej, poza pojawieniem się na kilku uroczystościach, uśmiechaniu się, i machania do ludzie. Wystarczy już pokazał swój piękny uśmiech.
  Wrzucanie przez ciebie ,wszystkich rozwijających, inwestujących zachęconych dość dobrą koniunkturą a takowa jest już od dobrych 4 lat do jednego worka jest równoznaczne z tym, iż nie posiadasz, jednego z najważniejszych organów niezbędnych człowiekowi do funkcjonowania i podawania racjonalnych argumentów i prowadzenia rozmowy o tym o czym jest prowadzona. Mózgu ci zwyczajnie brakuje. Próbujesz tu usilnie lecz bez najmniejszego skutku wciskać ludziom swoją prawdę a twoja prawda to g???o prawda ;)
  Jeśli będziesz miał problem w mojej wypowiedzi z którymś z wyrazów ponieważ zwyczajnie możesz gonie nie znać co nikogo nie zdziwi, użyj słownika z objaśnieniem co dany wyraz oznacza polecam ;)
 • wtk 2015-02-14 17:27:59
  Nie wątpię że masz więcej chodzenia po urzędach komornik bank wszędzie z czapka w reku ukłony w pas. Znam takich mechanizatorów z nowymi oborami i podwórzem pełnym nowego sprzętu , grunt same dzierżawy oczywiście bez dopłat. Dzieci nie mają na bułkę tylko na kreskę u mnie proszą. Ja za kredyt wolałem kupić ziemie i robię dwiema 60 bez klimy i rodzinie niczego nie brakuje. Sęk w tym że i oni 60 też pracują bo nie mają na paliwo albo serwis z wymianą oleju żeby nie stracić gwarancji. Ale takiemu nie można pomóc póki dna nie sięgnie. Nawet jakby ktoś za takiego cały kredyt spłacił to on by wziął dwa razy większy skoro udało się spłacić stary i dlatego takim nie współczuję niech ich komornik nauczy pokory.
 • ukasz 2015-02-14 16:45:57
  zapomniałeś dodac ze 4t zbierasz pewnie z 4 ha i jeszcze ci na wino zostaje
 • lawa 2015-02-14 15:05:13
  Pszenica średnio 6 do 8 ton,ale pod kredyt 4t i spłacam bez problemu.Liczę na mniej a gdy jest więcej wtedy jest dobrze.
 • Paqwel 2015-02-14 13:24:16
  Wtk z ciebie taki widzę gospodarz jak z koziej d//u trąba i jak tam łubin po talerzówce ci schodzi? I co jaka coś urośnie znowu talerzówka?? Co D//a cię już boli od siedzenia w biurze, czy masz odciski od kręcenia kierownicą w aucie, a może chodzenie po urzędach cię męczy ,nie martw się ja mam więcej latania po wszelkich urzędach i niż ty biznesmenie haha. Całkowicie nie wiesz jaka jest sytuacja w rolnictwie w tej chwili. Może przedstawię ci z grubsza sytuacje np. producenta mleka który np. w związku z jak że roztrąbioną dobroczynna wspólną polityką rolną która ma tak naprawdę na celu zniszczenie małych i średnich gospodarstw i danie podwali dla ferm czyli przedsiębiorców i rozwijaniem, zachodniego przemysłu za rolnicze, kredyty , co oczywiście wiąże się ze zniszczeniem polskiego rolnictwa. A więc ktoś uwierzył w te piękne słowa bez pokrycia i postawił nowy budynek za 600 tyś aby zwiększyć produkcje wziął 400 tyś kredytu bo np 200 tyś miał. i postawił ten budynek ponieważ chcąc prowadzić gospodarstw trzeba się rozwijać tak głosi WPR!!! i co nagle ze 1,50 netto cena mu zjeżdża na 1,20 netto rolnik ma kredyty no bo uwierzył tej kłamliwej unijnej paplaninie że ma ona na celu wyrównać różnice między wschodem a zachodem, i co nagle 0,30 groszy czyli to co było faktycznym zyskiem na kredyty i przeżycie przepada i co z kredytem? Czyja to jest wina rolnika czy naszego rządu że nie potrafił zapewnić rolnikowi takiej polityki jaką na okrągło reklamuje i co czy on źle zrobił że się rozwinął, nie ten kłamliwy rząd na czele z Brukselskimi świniami do tego doprowadził. Mało kot chyba w mieści mówi o tym że od kiedy mamy tą j????ą unię wszytko do produkcji w rolnictwie zdrożało od 80%- do nawet 150% nie mówiąc że marża na części zmienne potrafi sięgać 400%-800% od ceny produkcji i chodzi o to że tylko ci bandyci na zarabiali pieniędzy, na rolnikach a rolnik nic z tych wszelkich dotacji NIE MA!! A rząd teraz się na rolnika wypiął razem z unnią !!!! A tacy jak ty powinni być za takie gadanie razem z tym PO postawieni przed sądem.
 • arszczecin 2015-02-14 13:12:55
  „Nie wiem, co trudniej: zaorać ugór czy odbudować w ludziach ich sterane obelgami serce. A przecież nie chodzi tylko o to, żeby ugory były u nas zaorane, ale również o to, by nie zginęli gospodarze. Nie ma gospodarowania bez serca do gospodarowania. Serce budzi się do gospodarowania wtedy, gdy człowiek zobaczy wyraźnie, w jaką historię i w jaką wspólnotę wkracza, gdy wiosną idzie na swą rolę, wierny i pracowity, mądry i godny, aby rzucać w nią pierwszy siew.”

  Musimy dziś lepiej zrozumieć naturę więzi, która łączy gospodarza z jego gospodarstwem. Musimy właściwie ująć naturę gospodarskiej pracy. Grozi nam bowiem niebezpieczeństwo, że pracę tę potraktujemy tak, jakby to była praca przedsiębiorcy przemysłowego Przedsiębiorca przemysłowy to jeszcze nie gospodarz. Mówiąc „przedsiębiorca przemysłowy”, mam na uwadze przede wszystkim dorobkiewicza, który nie czując w sobie żadnych głębokich wartości duchowych, nadrabia braki pieniędzmi. Dla takiego człowieka ziemia to tylko „surowiec” do „wyeksploatowania”, a gospodarstwo to „fabryka” do produkcji niosącej materialny zysk.”

  zgadnij kto to napisał
 • smoku 2015-02-14 12:50:43
  Gospodarzyć to właśnie patrzeć na rachunek ekonomiczny. Gospodarstwo to nie kopalnia a rolnik to nie pan prezes za milion zł rocznie, który wyprowadza kasę po wszelkich znajomkach i pociotkach bo to nie jego majątek, byle się nachapać bo on ma plecy. Dlaczego pobory takiego pana prezesa kopalni nie zależą od jej wyników a pracowników maja zależeć? Rolnik musi z tego co wyprodukuje utrzymać siebie, rodzinę, popłacić podatki, ubezpieczenia, kupić nawozy, pasze, leki itp. a zysk musi wystarczać na niezbędne inwestycje odtworzeniowe np. remonty, wymiany sprzętu. Państwo nasze jest chore ponieważ właśnie nie pilnuje tego co nadal jeszcze ma np. kopalni, pozwalając panu prezesowi na takie przekręty tylko dlatego, że jest jej przydupasem i takich przykładów są setki w tym kraju. Rolników, sadowników wpakowało w biedę swoimi działaniami na Ukrainie, z pełną świadomością tego skutków licząc na to, że dopłatami z UE jakoś przyklepie niezadowolenie ale się nie udało więc teraz udaje zdziwienie pt. dlaczego te protesty i napusza na rolników policję i inne grupy społeczne.
 • robol 2015-02-14 12:13:54
  Dobrze napisałeś gospodarzyć nie protestować.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.71.68
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!