Z jesiennych przymiarek nic nie wyszło, pogłoski o grudniowym terminie też okazały się nieprawdziwe. - Agencja nie jest jeszcze przygotowana do przyjmowania wniosków dotyczących działania dla młodych rolników - powiedział „Tygodnikowi Rolniczemu” minister Marek Sawicki.

Aby brak przygotowania ARiMR nie zdyskwalifikował osób które przejęły gospodarstwo w nowym okresie programowania, czyli po 1 stycznia 2007 r., Ministerstwo Rolnictwa 27 grudnia 2007 r. przygotowało projekt zmiany obowiązującego rozporządzenia

Najważniejszą zmianą jest wydłużenie okresu posiadania gospodarstwa do 14 miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Dodatkowo, aby nie pozbawiać szansy na dofinansowanie osób, które mają ziemię najdłużej, kolejność rozpatrywania wniosków będzie uzależniona nie tylko od dnia złożenia wniosku, ale również od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności rolniczej przez wnioskodawcę. 

Osoby, które już przejęły gospodarstwo rolne w drodze spadku lub darowizny, bądź też nabyły gospodarstwo i upłynąłby termin, mogłyby składać wnioski do dnia 30 czerwca 2008 r. Natomiast osoby planujące rozpoczęcie prowadzenia działalności rolniczej ubiegałyby się o pomoc od dnia 1 lipca 2008 r. 

Dodatkowo w projekcie zaznaczone jest, że w przypadku wniosków przyjętych do dnia 30 czerwca 2008 r. decyzje wydane będą w terminie 120 dni od dnia złożenia wniosku (w rozporządzeniu z dnia 17 października 2007 r. mówi się o 90 dniach na wydanie decyzji). 

Biorąc pod uwagę powyższe terminy oraz przepisy wspólnotowe, które określają maksymalny 18-miesięczny okres, jaki może upłynąć pomiędzy dniem rozpoczęcia prowadzenia przez wnioskodawcę działalności rolniczej a dniem wydania przez ARiMR decyzji o przyznaniu pomocy, można spodziewać się, że termin naboru wniosków zostanie ogłoszony najpóźniej w połowie lutego. 

Projektowane zmiany dają możliwość skorzystania z premii rolnikom, którzy przejęli gospodarstwa w działaniu „Renty strukturalne”.

Źródło: Joanna Wachowiak / www.doradcaprow.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!