PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Młody rolnik otrzyma większe dopłaty bezpośrednie

Młody rolnik otrzyma większe dopłaty bezpośrednie

Nie tylko możliwość ubiegania się o premię w ramach II filara nowej WPR, ale zwiększone dopłaty z I filara mają zachęcić młodych do wybierania zawodu rolnika.Tak o planach Ministerstwa Rolnictwa dotyczących płatności bezpośrednich dla młodych rolników, które będą obowiązywać od przyszłego roku, mówił podczas obrad sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk:

- Oczywiście, płatność dla Młodego rolnika, wiadomo, definicja Młodego rolnika obejmuje rolników do 40 lat – brałby on te zwiększone dopłaty przez pierwsze pięć lat płatności. Biorąc całość płatności rocznie 3,4 mld dopłat bezpośrednich przez 2 proc., to by dawało 68 mln euro rocznie, czyli moglibyśmy przeznaczyć w I filarze na młodych rolników na zwiększenie dopłaty do 433 mln euro w całej perspektywie finansowej.

Zwiększenie dopłat nie dotyczyłoby jednak całego gospodarstwa:

- I, oczywiście, tu jest kwestia, komu by się to należało – mówił Nalewajk. - Chcemy, by był limit do 50 ha. Zgodnie z danymi statystycznymi z agencji, które posiadamy, jest to 110 tysięcy rolników i około miliona hektarów powierzchni. Tyle jest w dyspozycji. Tak dla ciekawości, mamy najmłodszych rolników, jeśli chodzi o kraje UE, zgodnie z danymi Eurostatu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (18)

 • www.BR24.com.pl 2014-06-18 09:22:45
  Bankowość Rolna BR24.com.pl - tutaj dowiesz się wszystkiego na temat finansów w rolnictwie.
 • Andrzej 2014-06-10 14:44:56
  Jakie inne programy są po czterdziestce ?
  A żeby skorzystać z PROW to przy gospodarstwie 10 czy 15 hektarowym się po prostu nie da!!!
  A młody rolnik przy takim areale dostanie 100 tys.i zwiększone dopłaty.
  Obecnie musi być tylko 1 rok na krusie i 5lat prowadzić gospodarstwo.
  A póżniej może pożegnać się z gospodarstwem.
  A z tego co mi wiadomo to bardzo dużo tzw.młodych rolników już po wzięciu premii i tych pięciu latach zrezygnowało z rolnictwa.
  Ja tam niczego nikomu nie zazdroszczę ale taka zachęta dla młodych żeby zajmowali się rolnictwem to tylko wyrzucanie pieniędzy w błoto.
  Trzeba wspierać tych co naprawdę chcą zajmować się rolnictwem a nie tych co przejmują gospodarstwa tylko po to żeby dostać premię czy inne dotacje.
  I to niezależnie od tego czy mają 40 lat czy trochę więcej.
  Tyle i tylko tyle.
 • Uczeń Mistrza @s 2014-06-09 18:00:30
  @nick-rolnik
  W Polsce mamy najmłodszych rolników w UE a po tegorocznym MR średnia wieku jeszcze się obniży. Średnia powierzchnia gospodarstwa w Polsce to 10,5ha więc do czego młodych zachęcać? Do zostania na ojcowiźnie, na tych kilku ha IV klasy, ze starymi ciągnikami i budynkami? Gdzie on powiększy swoje ranczo skoro na około młodzi rolnicy lub starsi którzy na PROW nakupili sprzętu i wszyscy są głodni ziemi? Damy ciągniki za pół ceny, do tego kredyty na ziemię na 3% i niech biją się o ziemię płacąc po 100tys za ha? W sumie nie głupi pomysł, niech każdy młody rolnik kupi średnio 2 ha po 50 tys od ANR i już państwu program młody rolnik się zwróci. W tym kraju trzeba bardziej zachęcać ludzi do sprzedawania tych małych gospodarstw niż do zostawania na nich.
 • rolno 2014-06-09 12:55:50
  Jak dużo rolników z korzystało z PROW .Absolutna racje masz @jjjjjjjjjjjjjjjjjjjj ubezpieczyć tylko tyk co jeden dochód to rolnictwo /Jeżeli ktoś ubezpieczony w KRUS to Państwo wspiera rolnika ale jak ktoś ma prace dodatkowo w firmie i pracodawca nie płaci za tego rolnika ZUS to Państwo wspiera pracodawce bo rolnik zam płaci KRUS .Po 40 + lepiej wyglądają [ładniej panie ładniejsze a panowie przystojni .] Wiedze też mają może nie którzy lepszą .Czy rolnik [MŁODY ROLNIK ] będzie rolnikiem długie lata jak otrzyma premie trzy tylko 5 lat jak program zakończy .Rząd przez premie zmusza ,zachęca do brania premij ale jak zachęcić do długoletniej pracy w rolnictwie .Premie wyda i szybko będzie brak zachęty do dalszej pracy na roli .Będzie patrzył jak rówieśnicy pracują za granicą ,wypasionymi furami jeżdżą .panienki wożą jak marzenie no a rolnikowi panienka na wieś wymarzona nie przyjdzie .
 • nick-rolnick 2014-06-09 10:23:38
  Po czterdziestce masz dopłaty, masz prowy i inne programy, więc nie gadaj głupot. To zachęta dla młodych, aby ktoś dalej ciągnął jako tako to rolnictwo w PL. A może uważasz, że lepiej nie dać młodemu tylko od razu niemcowi, bo do tego wszystko zmierza. I jak zawsze w naszym kraju ktoś jest poszkodowany i jeden na drugiego krzywo patrzy bo ten to, a tamten tamto.
 • MŁODY 46-latek 2014-06-09 09:27:24
  A dlaczego to rolnicy do 40-stki mają takie przywileje?
  Młodemu to, młodemu tamto....
  A jaki program ma nasze kochane państwo dla tych rolników po 40-stce?
  Za młodzi na śmierć, za starzy na dopłaty i co?
 • jjjjjjjjjjjjjjjj 2014-06-08 17:05:16
  A takie gadanie od wielu lat reform, reforma KRUS a wystarczyło by "wyrzucić" z ubezpieczenia KRUS wszystkich którzy maja inny dochód niż rolniczy i podejrzewam ze liczba ubezpieczonych spadła by o płowe
 • Andrzej 2014-06-08 16:48:11
  Przecież nie zawsze w rządzie był PSL a KRUS istnieje już ponad 23 lata.
  Do 1990 rolnicy byli ubezpieczeni w ZUS i jakoś nikt nie narzekał.
  Mam wrażenie że KRUS to jest dobra wymówka do uzasadnienia wyboru tego całego skorumpowanego PSL.
  Proszę uwierzyć,że naprawdę lepiej byłoby w rolnictwie,gdyby PSL zniknął całkowicie ze sceny politycznej.
 • Krzysiek222 2014-06-08 09:10:32
  rolno,młoda żona lepsza od dopłat
 • też rolnik 2014-06-08 08:33:41
  Do rolnik
  Odwal się człowieku od działaczy z PSL. GDZIE ONI SĄ. Wieś głosuje na platformę, pis, nawet na palikota bo im się nie podoba ksiądz w parafii. Będzie bardzo dobrze jak psl nie wejdzie do sejmu i będziecie ubezpieczeni nie w krus tylko w zus wtedy zatęsknicie za psl-em.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.94.253
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!