Jak poinformowało w piątek biuro prasowe ARiMR, pozostałe 60 proc. rolników, tj. ok. 3,9 tys. osób, które złożyły wnioski w ubiegłym roku, otrzymało już decyzje o przyznaniu premii. Premia w wysokości 50 tys. zł przysługuje rolnikowi, który nabył gospodarstwo rolne w drodze spadku lub darowizny i zamierza w nie zainwestować.

Według ARiMR, największe zainteresowanie wsparciem wykazali rolnicy w województwach kujawsko-pomorskim, podlaskim, wielkopolskim, mazowieckim i lubelskim. W związku z tym, że w żadnym z województw nie został wyczerpany przewidziany limit środków, wnioski były przyjmowane w 2008 r. do końca grudnia.

Na działanie "Ułatwianie startu młodym rolnikom" przewidziano w 2008 r. 554 mln zł, a w całym okresie realizacji PROW 2007-2013 ponad 1,5 mld zł.

Agencja przypomina, że zasady przyznawania pomocy finansowej na to działanie w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007 -2013 zostały zaostrzone w stosunku do obowiązujących w PROW 2004 - 2006.

Prawo do premii mają tylko ci rolnicy, których wielkość przejętego gospodarstwa jest nie mniejsza niż średni areał gospodarstw w danym województwie. Jeżeli młody rolnik w chwili rozpoczęcia gospodarowania nie ma stosownego wykształcenia, musi je uzupełnić w ciągu 36 miesięcy, a nie w okresie 5 lat, jak było poprzednio. Ponadto osoba, która otrzyma premię musi przeznaczyć co najmniej 70 proc. tej kwoty na cele związane z rozwojem gospodarstwa.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!