Sekretarz Generalny Komitetów Copa - Cogeca Pekka Pesonen powiedział "Producenci warzyw i owoców UE zmagają się z poważnym kryzysem, a cięcia budżetowe nie pomagają im w rozwiązaniu tego problemu".

Rada UE zadecydowała, że zaproponowane przez Komisję zwiększenie wydatków o 4,9 proc. w roku 2012 powinno zostać ograniczone do 2,02 proc. Ponieważ inflacja w przyszłym roku najprawdopodobniej wyniesie 2 proc., decyzja Rady oznacza de facto zamrożenie wydatków.

Wydatki na rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich UE realnie spadną o 0,6 proc., jeśli weźmie się pod uwagę inflację. Sekretarz Pesonen ostrzegał, że największe cięcia zostaną dokonane w przypadku organizacji producentów warzyw i owoców UE, ponieważ fundusze dla nich przeznaczone będą o 80 milionów euro niższe w porównaniu z pierwotną propozycją Komisji.

Ponadto przewidziano ograniczenie wydatków na program „Owoce w szkole” o 26 milionów euro, co jest niezgodne z celem UE, którym jest promocja zdrowych nawyków żywieniowych wśród młodych ludzi. Również działania te nie wspierają sektora warzyw i owoców, który ucierpiał z powodu niedawnego kryzysu. Równocześnie ograniczono wydatki na instrumenty poprawy jakości o 2 miliony euro, mimo że UE pragnie zachęcić producentów do wytwarzania produktów wysokiej jakości. Także zmniejszono wydatki na krajowe programy wsparcia w sektorze wina o 20 milionów euro oraz dopłaty dla grup producentów na wstępne uznawanie, również o 20 milionów euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!