PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Mniej pieniędzy na doradztwo

Zmiany w tegorocznym budżecie państwa prowadzą do zmniejszenia środków na doradztwo rolnicze.Posłom opozycji nie udało się przeforsować w Sejmie poprawki zmierzającej do wstrzymania zmniejszenia wydatków z rezerwy budżetowej o kwotę 2.929 tys. zł, z przeznaczeniem na Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa w części 85 – Budżety wojewodów ogółem w podziale na województwa: – województwo lubelskie o kwotę 555 tys. zł, – województwo łódzkie o kwotę 300 tys. zł, – województwo opolskie o kwotę 140 tys. zł, – województwo pomorskie o kwotę 184 tys. zł, – województwo wielkopolskie o kwotę 1.300 tys. zł, – województwo zachodniopomorskie o kwotę 450 tys. zł.

Poseł Cezary Olejniczak tak bronił tych pieniędzy:

- Ośrodki doradztwa rolniczego mają za zadanie krzewienie kultury rolnej, pomaganie rolnikom w wypełnianiu wniosków. Państwo zabierają z budżetu wojewodów środki, które miały być przeznaczone na ośrodki doradztwa rolniczego. Pytam pana ministra: Jak sobie pan wyobraża, panie ministrze, przygotowanie ośrodków doradztwa rolniczego do wdrożenia integrowanej produkcji? Chcę przypomnieć Wysokiej Izbie, że z dniem 1 stycznia 2014 r. wszyscy rolnicy w Polsce będą musieli prowadzić integrowaną produkcję.

Według  podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Hanny Majszczyk pieniądze te nie są niezbędne:

- Oszczędności w zakresie wydatków, o których mówił pan poseł, nie spowodują ograniczenia zadań wykonywanych w tym zakresie. W budżetach wojewodów pozostało jeszcze 6 mln zł w rezerwach tych jednostek i w razie konieczności środki te będą przesuwane na te cele.

Poprawka została odrzucona. Głosowało 309 posłów. Za oddało głos 56 posłów, przeciwnego zdania było 249 posłów, 4 posłów wstrzymało się od głosu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

 • inspektor Gadżet 2013-09-16 21:13:03
  1. "Ośrodki doradztwa rolniczego mają za zadanie (...) pomaganie rolnikom w wypełnianiu wniosków. Państwo zabierają (...) środki, które miały być przeznaczone na ośrodki doradztwa rolniczego" - to dlaczego rolnik i tak musi płacić za napisanie wniosku? zrobienie planu ekonomicznego operacji? wniosek rolnośrodowiskowy? etc.?

  2. "Jak sobie pan wyobraża, panie ministrze, przygotowanie ośrodków doradztwa rolniczego do wdrożenia integrowanej produkcji?"- to nie doradcy mają wdrażać, a rolnicy w swoich gospodarstwach... i wreszcie:

  3. "Chcę przypomnieć Wysokiej Izbie, że z dniem 1 stycznia 2014 r. wszyscy rolnicy w Polsce będą musieli prowadzić integrowaną produkcję".
  Od 01.01.2014 r. obowiązkowe będą wymogi stosowania integrowanej ochrony roślin, a nie integrowana produkcja p. pośle.
  Nikt nie zmusza rolników do wdrażania od stycznia IP.

  Nie mylmy pojęć, nie róbmy wody z mózgu rolnikom...
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.97.221
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!