Ogromny pośpiech w trakcie przygotowywania i wypełniania wniosków a potem oczekiwanie w kolejce. To najkrótsza historia programu modernizacji gospodarstw rolnych z nowych funduszy na lata 2007-13. Zdaniem rolników było o co zabiegać bo na zakup maszyn czy modernizację budynków można dostać zwrot połowy poniesionych wydatków.

Krzysztof Pardej, Brzeg: - składałem między innymi na ciągnik prasę zwijającą, owijarkę i jeszcze tam parę drobniejszych rzeczy - po prostu, żeby ulepszyć zbiór pasz objętościowych na kiszonkę.

Pan Krzysztof ma nadzieję, że dostanie wsparcie, ale nie brakuje też obaw. A wszystko przez to, że na przygotowanie wniosku były zaledwie dwa tygodnie.

Krzysztof Pardej ,Brzeg: - myślę, że to było zrobione za szybko na ostatnią chwilę i może być jakiś błąd formalny, a tym bardziej że Agencja przywiązuje taką dużą wagę do papierów. Nie patrzy obiektywnie na to, tylko musi być papier i napisane tak, jak trzeba. Tak, że obawiam się, że może być coś nie tak.

Zdaniem resortu rolnictwa wszystko powinno się niedługo wyjaśnić. Na wydanie decyzji Agencja Restrukturyzacji ma cztery miesiące.

Marek Sawicki, minister rolnictwa: - z pewnością będą je uzupełniali tak, jak w każdym naborze jest procedura przeglądu i uzupełnienia z pewnością i tu będzie realizowana. W żadnym programie nie było takiej możliwości, żeby 100 proc. wniosków było zrealizowanych, więc także i w tym naborze z pewnością jakieś wnioski odpadną.

Rolnicy, którym się nie uda będą mieli szansę ubiegać się o wsparcie jeszcze w tym roku. Na razie jednak nie wiadomo kiedy zostanie ogłoszony kolejny nabór dokumentów. Najpierw musi się do tego przygotować Agencja Restrukturyzacji.

Marek Sawicki, minister rolnictwa: - kolejne uruchomienie tych wniosków musi być związane z wydolnością obsługi tych wniosków: przyjmowanie dla przyjmowania mnie nie interesuje.

W kolejce na uruchomienie czekają przecież jeszcze inne działania z funduszy na lata 2007-13. Prawdopodobnie w lutym o pomoc będą mogli ubiegać się młodzi rolnicy. Potem przyjdzie czas na program różnicowania działalności w kierunku nierolniczej czy wsparcie przetwórstwa.

Źródło: Dorota Florczyk/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!