Program Rozwoju Obszarów Wiejskich nabiera coraz większego rozpędu. Po rentach strukturalnych, zalesianiu oraz pomocy dla grup producenckich rząd przygotowuje się do uruchomienia wsparcia na modernizację gospodarstw. Kiedy ruszy nabór wniosków? Zdaniem Henryka Kowalczyka, wiceministra rolnictwa będzie to w pierwszej połowie października, pod warunkiem uzyskania akredytacji przez ARiMR i nic nie wskazuje na to, żeby były z tym jakieś problemy.

Jednak nie wszyscy rolnicy będą mogli ubiegać się o pomoc. Ci, którzy w latach 2004-2006 skorzystali z dofinansowania powyżej 100 tysięcy złotych w ramach programu inwestycji w gospodarstwach rolnych będą musieli poczekać ze składaniem wniosków nawet dwa lata. O funduszach muszą także zapomnieć najmniejsze gospodarstwa.

Marek Sawicki, poseł PSL: - okazuje się, że gospodarstwa małe, średnie, powyżej 4 SU – żywotności ekonomicznej, z tych środków korzystać nie będą mogły.

Ale zdaniem rządu minimalny poziom dochodowości gospodarstw rolnych musi zostać utrzymany.

- Wymagamy 4 SU dochodowości w gospodarstwach rolnych ale praktycznie każde gospodarstwo, które inwestuje z tym progiem problemów mieć nie będzie – twierdzi Henryk Kowalczyk.

Resort rolnictwa przypomina, że dla najmniejszych niskotowarowych gospodarstw jest przygotowywany specjalnych program pomocy, który zostanie uruchomiony pod koniec przyszłego roku.

Źródło: Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!