PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Modulacja czy zmniejszenie dopłat?

Modulacja czy zmniejszenie dopłat?

Mechanizm „modulacji” dopłat bezpośrednich zaskoczył rolników. Jak się okazuje, nie tylko ich – zaskoczeni są posłowie i przedstawiciele organizacji rolniczych.- Dotarły do nas sygnały dotyczące modulacji w Polsce w roku 2012 – mówił podczas obrad sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi przewodniczący Krzysztof Jurgiel. - Chodzi o to, że część rolników, która ma płatności przekraczające 5000 euro, będzie miała potrącenia 10 proc. tej wartości. I to zostało wprowadzone w ustawie, którą przyjęliśmy dwa tygodnie temu, jednak w uzasadnieniu do ustawy jest stwierdzenie, że to w Polsce nie miało obowiązywać.

Jak poinformowała radca generalny MRiRW Zofia Krzyżanowska, realizowany model płatności bezpośrednich określa schematy dochodzenia do pełnych płatności w nowych państwach unijnych i stosowania zmniejszonych, degresywnych płatności w starej Unii o tzw. formułę modulacji, czyli zmniejszania o 1 proc. w kolejnych latach.

- W 2012 r. państwa „starej Unii” o 10 proc. zmniejszają poziom płatności stosowanych w tych państwach – tłumaczyła Zofia Krzyżanowska  mechanizm modulacji podstawowych, ale – jak podkreśliła - MRiRW uzyskało możliwość („bardzo długo o to walczyliśmy”) nie wprowadzania w Polsce na rok obowiązku modulacji dopłat bezpośrednich ze środków unijnych.

- W związku z tym ta zasada modulacji nie będzie i nie jest w nowych państwach członkowskich stosowana. Teraz skąd się bierze to nieporozumienie. Jednocześnie państwa nowe, w tym Polska, mają prawo w niektórych sektorach uzupełniać ze środków krajowych płatności w tych sektorach do poziomu stosowanego w UE. I to jest ta podstawowa zasada. Tak robiliśmy do tej pory, że braliśmy poziom stosowanych płatności  w UE, SAPS – czyli płatność podstawowa z pieniędzy unijnych, plus płatności krajowe, które można było w danym sektorze - zbóż czy płatności zwierzęcych, czy tytoniu, czy chmielu - uzupełniać do poziomu stosowanego w unijnej „15”.

Płatności uzupełniające są jednak ograniczone.

- Czyli stawka, która jest stosowana, 63 euro razy plon przeliczeniowy – to jest poziom naliczania dla danego kraju. W tym wypadku, czyli stawki, które były stosowane dla zbóż i roślin oleistych, czy tytoniu i chmielu, wyznaczają poziom, do którego możemy uzupełnić na poziomie danego sektora – mówiła Zofia Krzyżanowska. - To nie są potrącenia, to jest naliczenie uzupełnienia stawki podstawowej SAPS dla gospodarstwa  do poziomu stosowanego w Unii Europejskiej. My nie stosujemy potrąceń, my stosujemy uzupełnienia stawek krajowych do poziomu, który możemy w danym roku zastosować przy płatnościach uzupełniających.

Przewodniczący komisji chciał wiedzieć, czy w decyzjach otrzymywanych przez rolników w grudniu będzie uwidoczniony ten mechanizm.

- Najpierw musimy przygotować program wsparcia krajowego, który ustala wielkość stawek dozwolonych i w ramach tych stawek dozwolonych do danego sektora będzie zastosowany ten mechanizm, gdzie Komisja (Europejska) nam zezwoli (…) na wypłacenie tak jak co roku płatności uzupełniających krajowych. Wtedy pokażemy i schemat ten, o który co roku występujemy i co roku po autoryzacji Komisji możemy ustalić stawki i wypłacić płatności krajowe. Tu w mechanizmie się nic nie zmienia.

Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił, że w tym roku o 100 mln euro spadną dopłaty, w następnym o 300 mln euro, podczas gdy do 2013 miały one rosnąć.

- Czy to nazwiemy modulacją, czy zmniejszeniem wsparcia krajowego, do tego samego się prowadzi – mówił. - Teraz rozumiem, dlaczego ustawa, która to wprowadza, została przyjęta w takim trybie. W trybie, który nie pozwalał nikomu, również posłom koalicji, którzy w sposób szczególny biorą odpowiedzialność, zrozumieć, nad czym głosują.

Poseł przypomniał, że ustawa została dostarczona z ministerstwa w nocy, przyjęta następnego dnia,  trzy czytania odbyto na jednym posiedzeniu Sejmu, a dodatkowo jeszcze przyjęto poprawkę zakładającą, że rolnik nie otrzyma decyzji  (chyba że o nią sam wystąpi) i nie będzie wiedziało o zastosowanym mechanizmie modulacji.

Rolnicy nie wiedzieli o wprowadzanym mechanizmie modulacji i nie uwzględniali zmniejszonej kwoty dopłat w swoich planach finansowych. Zdaniem posła ta mniejsza wypłata płatności uzupełniających krajowych powinna być zrekompensowana rolnikom w budżecie krajowym przez inny mechanizm.

- Uważam że rolnicy zostali oszukani przez rząd i pana ministra, zarówno trybem i procedurą przyjmowania tej ustawy, jak również niewyjaśnieniem, że będą już w tym roku ponosili konsekwencje zgody na zmniejszenie płatności.

Wtedy, jak Sejm po nocach głosował nad ustawą, trwały już szkolenia ARiMR objaśniające rolnikom mechanizm modulacji.

- W jaki sposób został potraktowany parlament? – pytał poseł.

O ustawie nie mogły się też wypowiedzieć organizacje rolnicze – dostały ustawę przed świętami, w ciągu tygodnia miały wydać opinię. - To jest skandal, pewnie dlatego nie ma tu posłów koalicji – mówił poseł Ardanowski.

Marek Borowski z KRIR okazał również zdziwienie:

- Nawet nie bardzo wiem, co mam powiedzieć. Wiedzieliśmy od początku stycznia, że coś jest nie tak w dokumentach i  z tymi dopłatami. Trwało to długo, żebyśmy mogli się czegoś dowiedzieć. Wczoraj spotkał się z nami minister Sawicki. Co spotkanie, co innego słyszę. Minister powiedział, że mechanizm i tak by zadziałał, gdyby nie przyjęto ostatniej nowelizacji. Nie znajduję żadnego usprawiedliwienia. Takie traktowanie ludzi jest niedopuszczalne. Jaką lawinę problemów może to rodzić.

Podobał się artykuł? Podziel się!

MULTIMEDIA

×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (24)

 • Michał 2012-03-07 19:09:14
  Oto treść projektu tej ustawy - który został zaakceptowny przez sawickiego m- leży przedemną kopia egzemplarza z jego pieczątką i podpisem:

  Strona 14:
  Ocena skutków regulacji

  Pkt 2.
  Wyniki przeprowadzonych konsultacji społecznych:
  Projekt rozporządzenia zostanie uzgodniony z następującymi organizacjami:.. I dalej jest wymienine 45 organizacji związkowych głównie rolniczych.

  Zauważcie: Wyniki przeprowadzonych konsultacji ....Projekt zostanie uzgodniony...
  Rządzą Krajem naszym złodzieje i zdrajcy.
 • rolnik-ekonomista 2012-02-28 14:00:35
  zmniejszyć dopłaty o10%, zwiększyć podatek rolny o prawie 100% , akcyzy lepiej nie podwyższać , zwiększyć wiek emerytalny i wmawiać ,że to jest dobre dla Polski. Panie Premierze to jest mistrzostwo świata tak traktować naród Polski
 • bauer1970 2012-02-28 11:01:55
  Szkoda gadać . Niech wreszcie tra Unia beknie i razem z nią wszystkie dyrektywy.
 • powiat włoszczowa 2012-02-26 22:02:27
  cepy i na warszawe rozwalić pół warszawy
 • rolnik LUBELSKIE 2012-02-26 19:31:53
  rolnik popieram
 • Młody rolnik 2012-02-26 15:52:46
  Nie dajmy sie im zniewolic mamy siłe Panowie przeciez to my produkukujem jedzenie
  >>>Strajk>>
 • ursus 2012-02-26 12:49:05
  Niech w końcu rolnicy zaczną się jednoczyć. Chwyćmy za tatową czy dziadkową kosę wycinajmy głupotę polityczną. Te ustawy są tworzone dla ludzi trzymających władzę a nie dal przeciętnego zjadacza chleba. Premier tłumaczy się,że trzeba szukać oszczędność patrząc na rolników, emerytów i ludzi pracy. Dlaczego nie możemy być tak mocni jak lekarze i nauczyciele. Zabrać dotację dla wszystkich partii politycznych oraz klubów poselskich. Jeśli jaka kolwiek partia przekroczy 50% uznania od społeczeństwa mogła by liczyć na dotację z budżetu państwa. Nasi politycy podpisując ustawę ACTA dali wolną rękę dla zakłamanych z USA którzy posiadają licencję i pateny za które będziemy musieli zapłacić nawet do gazu łupkowego który miał być naszym bogactwem narodowym{złodziejstwo w biały dzień}. Czemu takie grupy społeczne jak:lekarze, dentyści, prawnicy, komornicy, notariusz, księża nie mają kas fiskalnych. Jadąc przez Polskę widać więcej kościołów niż przedszkoli marnotrawienie pieniędzy z budżetu państwa. Ogłupianie społeczeństwa w mediach jakie to lekarstwa są zdrowe{jedzenie ma znaczenie}.
 • wies 2012-02-26 08:37:50
  ogłoście wszystkim ze będzie strajk i obucie się wreszcie wyjdźmy na ulice tak jak w Grecji czy w Anglii pokarzmy ze jest nas nie mało i nasze zdanie i opinie tez się liczą blokujmy euro 2012
  >>>>>>> STRAJK>>>>>>>>>>>
 • zz 2012-02-26 08:36:17
  cieszcie sie ze wogole daja
 • mn 2012-02-26 00:17:39
  złodzieje, gdzie moje dopłaty ?. porąbana polityka małe gospodarstwa zniszczyć, duże puścić z torbami reszte oddać szwabom. chyba czas ruszyć z dziadkową kosą na osłów
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.0.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!