PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

MRiRW: 100 mln zł dla rolników poszkodowanych przez klęski żywiołowe

MRiRW: 100 mln zł dla rolników poszkodowanych przez klęski żywiołowe Stawka pomocy będzie wynosiła 400 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych zniszczonych przez klęski żywiołowe, jak susza, gradobicie, huragan, deszcz nawalny; Fot. Shutterstock

100 mln zł trafi do rolników poszkodowanych w wyniku klęsk żywiołowych. Pomoc jest możliwa dzięki zmianie rozporządzenia przez rząd - poinformował resort rolnictwa. Pomoc wyniesie 400 zł do hektara, wnioski trzeba składać do 5 grudnia.Pomoc będzie udzielona rolnikowi, gdy szkody w danej uprawie wynoszą co najmniej 50 proc. i mniej niż 70 proc. powierzchni tych upraw lub szkody powstały na powierzchni co najmniej 50 proc. i mniej niż 70 proc. upraw w szklarniach i tunelach foliowych.

W środę w trybie obiegowym rząd znowelizował rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Stawka pomocy będzie wynosiła 400 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych zniszczonych przez klęski żywiołowe, jak susza, gradobicie, huragan, deszcz nawalny. Dotyczy to także ujemnych skutków przezimowania roślin.

Pomoc będzie przyznawana w drodze decyzji administracyjnej kierownika biura powiatowego ARiMR na wniosek rolnika, złożony na specjalnym formularzu do dnia 5 grudnia 2016 r.

Jednak w przypadku, gdy zapotrzebowanie na pomoc wynikające ze złożonych wniosków przekroczy kwotę 100 mln zł, do wyliczenia wysokości pomocy stosowany będzie współczynnik korygujący, który stanowić będzie iloraz kwoty 100 mln zł i kwoty wynikającej ze złożonych wniosków - zaznacza ministerstwo.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • Emilia 2016-11-25 20:59:11
  kolejne pytanie , na które nie ma odpowiedzi w żadnej publikacji : czy protokół ma być potwierdzony przez wojewodę ?
  dobrze , że ministerstwo zauważyło problem, ale oczywiście działamy wstecz. Komisje dawno zakończyły pracę. W chwili działania komisja nie była w stanie powiedzieć rolnikowi na jaką pomoc może liczy. Protokoły, gdzie straty w całości produkcji gospodarstwa nie przekraczały 30% nie były potwierdzane przez wojewodów( np. kuj. pomorskie). co teraz z takim protokołem? Czy bez potwierdzenia wojewody będzie ważny taki protokół ? Wielu rolników z mojej gminy, mając w pamięci procedurę z 2015 roku, nie zgłaszało w ogóle strat do komisji gminnej. Prawo zmieniane z dnia na dzień a nawet wstecz nie jest dobrą formą pomocy, gdyż zawsze będzie budziło wiele kontrowersji. ....
 • marta 2016-11-24 19:15:33
  tylko w której gminie ujemne skutki przezimowania były liczone tak jak powinny.W gminie Lip.. było rozporządzenie że nie może być strat przekraczjących 50%
 • gosc 2016-11-24 18:33:46
  może szanowny farmer troszkę jaśniej by opisał powyższy artykuł ? np za szkody w jakim roku będzie można się starać o pomoc (czy szkody po ostatniej zimie i licznych wymrożeniach też będą się kwalifikować? oraz na jakiej podstawie będzie taka decyzja wydawana ? protokół od ubezpieczyciela czy np protokół z gminy ?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.183.100
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!