PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Na „Modernizację” jednak nie ma pieniędzy

Na „Modernizację” jednak nie ma pieniędzy

Nie ma ich też na „Przywracanie potencjału…” Minister rolnictwa Marek Sawicki zapowiadał do końca ubiegłego tygodnia informację na temat unijnej zgody na przesunięcie środków w ramach PROW 2007-2013, spodziewając się „pozytywnej odpowiedzi z UE”.Najpierw o dodatkowych pieniądzach na "Modernizację" minister mówił jak o pewnych, potem okazało się, że są wątpliwe. Wreszcie zapowiedziano, że unijna zgoda na przesunięcie środków będzie do końca tygodnia. Teraz słyszymy, że pieniądze będą, ale pod pewnymi warunkami.

„DG Agri akceptuje propozycje realokacji, choć nie bezwarunkowo, ponieważ uzależnia je od wprowadzenia dodatkowych kryteriów wyboru” – poinformowało dziś Ministerstwo Rolnictwa.

Niestety nic więcej nie można się z ministerstwa dowiedzieć – a szkoda, bo na informację w tej sprawie – i na pieniądze – rolnicy czekają od dawna.

Na ostatniej konferencji prasowej w ubiegłym tygodniu Sawicki zapowiadał, że większą szansę na realizację będą miały wnioski na „Modernizację” dotyczące sytuacji związanej z ASF i z ochroną środowiska.

Komisja Europejska ma cztery miesiące na ustosunkowanie się do złożonego w połowie kwietnia polskiego wniosku o przesunięcie środków w ramach PROW 2007-2013 – informowano wcześniej. Dyrekcja Generalna ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, której zgodę na przesunięcie środków ma ministerstwo, nie wystarczy.

- Strona polska poprosiła m.in. o zwiększenie środków finansowych na "Przywracanie potencjału...." o kwotę 25 mln euro – analizuje czytelnik, który bezskutecznie czeka na pieniądze z tego działania. - Czy ewentualna zgoda będzie dotyczyła całej postulowanej kwoty (25 mln euro ) czy tylko jej części, przy czym muszę zaznaczyć, że aktualnie brakuje środków w ww. działaniu dla 213 rolników (stan na dzień 23.05.14 r.), więc potrzebna kwota nie przekracza 15,5 mln euro ( 64 mln zł -> 213 rolników x maks. 300 tys. zł ).

Niestety nie mamy komu zadać tego pytania – ARiMR od marca nie odpowiada na pytanie dotyczące środków dostępnych na "Przywracanie potencjału...". Ministerstwo też nie ujawnia nawet, jakie wnioski złożone na "Modernizację" miałyby szansę na przyjęcie po wprowadzeniu dodatkowych kryteriów wyboru: "Obecnie nie mamy w tej sprawie więcej informacji do przekazywania mediom."

A czas nagli.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (12)

 • rolnik 2014-05-28 15:45:31
  A Siekierski został wybrany który spał na posiedzeniu w Brukseli czy ci co głosowali na niego nie mieli młodszego który by wprowadził świeżość Myślał o naszym kraju a nie o Kasie
 • EMIL 2014-05-28 15:20:25
  Rolno, to jakieś zmiany idą i powstaje nowy PSL? A CO Z SAWICKIMI , PAWLAKAMI, PIECHOCIŃSKIMI?
 • rolno 2014-05-28 14:55:19
  Uwaga nie krytykować @Danka jak z tego żyje rodzinę utrzymuje to jej decyzja i jest odpowiedzialna za rodzinę @ekojajo czy dasz tej pani Danka prace u środki do życia jak będzie głosować na partię co ty masz też interes w tej sprawie jak pani Danka .Tak naprawdę nikt nie może wiedzieć kto głos oddał ,nawet by się nie spodziewał kto .Jaki ten PSL nowy będzie nikt nie wie bo to się zmienia jak w kalejdoskopie .
 • ekojajo 2014-05-28 14:01:20
  @Danka.
  Kto ci udowodni na kogo głosowałaś,trzeba zawsze być człowiekiem i głosować zgodnie z sumieniem.
  Można zakreślić psl-postawić krzyżyk przy kandydacie,zrobić zdjęcie a następnie unieważnić głos poprzez postawienie innego krzyżyka i taki nieważny głos wrzucić do urny.Wtedy ,gdy nawet twój psl-owski nepotyczny szef zażąda dowodu twojej lojalności to pokazujesz zdjęcie,zdjęcie,które choć prawdziwe to absolutnie nie oddaje prawdy głosowania.
  Dlatego nie piszcie,że głosowałem,bo musiałem,bo mam pracę i dzieci,bo się boję.
  To nie prawda szuja to szuja i nic tego nie usprawiedliwi!!!!!!!!!!!
 • Danka 2014-05-28 13:24:35
  PSL Dostał od Pracowników i rodzin wszystkich Pracujących w agencji rolnych bo ja musiałam oddać głos było nam powiedziane żebyśmy głosowali na partie chłobską
 • ekojajo 2014-05-27 13:50:32
  Dlatego trzeba chodzić na wybory,bo przy frekwencji 50% psl miałoby 3% I BYŁOBY POZAMIATANE!!!
 • ja 2014-05-27 09:27:34
  Ogólnie frekwencja była bardzo niska, czyli poza osobami bezpośrednio zwiazanymi z danymi partiami nikt więcej zabardzo nie poszedł na wybory. Więc jesli zaglosowala mama ciocia i babcia plus sami partyjni z jakimiś młodzieżowkami i juz macie 7%.
 • rol 2014-05-27 08:21:38
  Jakim cudem PSL dostało aż 7% głosów. Przecież nie od rolników którym przyklepali zmniejszone dopłaty.
 • Popierający protest 2014-05-26 22:10:09
  Zabierzcie te jeb*ne PROWy i oddajcie ceny na maszyny i srodki produkcji sprzed 10 lat złodzieje
 • n 2014-05-26 20:52:00
  ciekawe dlaczego juz w piatek wyłączono komentarze?? zle pisaliscie o PSL i moze dlatego?? kazda rolnicza gazeta nie da zrobic krzywdy tej partii
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.85.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!