Na uruchomienie programu „Zwiększenie wartości dodanej dla podstawowej produkcji rolnej i leśnej” przedsiębiorcy czekali z ogromną niecierpliwością. I trudno się dziwić bo zwrot nawet niewielkiej części poniesionych kosztów na modernizację zakładów to bardzo duża pomoc. Janusz Zaręba, przedsiębiorca z Warki: - technologia idzie do przodu, w związku z tym weszliśmy w nowocześniejsze technologie, nowocześniejszy park maszynowy. Dzięki temu mamy lepszą jakość i większe zdolności produkcyjne.

Na to działanie jest do rozdysponowania ponad miliard złotych. Wnioski złożone do tej pory wyczerpują już cały przyznany limit. Kiedy przekroczy on 120 proc. Agencja Restrukturyzacji ogłosi zakończenie przyjmowania dokumentów.

Grzegorz Giedrojć, ARiMR: - do tego działania mamy centralną pulę środków nie na poszczególne województwa. W związku z tym system informatyczny będzie kontrolował wysokość wykorzystania tego budżetu.

Na wydanie decyzji Agencja Restrukturyzacji ma czas do końca tego roku. Inwestycje można jednak rozpocząć na własne ryzyko wcześniej.
Grzegorz Giedrojć, ARiMR: - po to żeby firmy, które planują duże inwestycje - szczególnie mam tu na myśli inwestycje o charakterze budowlanym - mogły te inwestycje zrealizować w cyklu rocznym.

Do tej pory z programu zdecydowało się skorzystać 660 przedsiębiorstw. Najwięcej wniosków złożono w województwach wielkopolskim, lubelskim i mazowieckim. Najmniej w lubuskim, dolnośląskim, opolskim i zachodniopomorskim.

Źródło: Dorota Florczyk/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!