PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Na Opolszczyźnie 26,7 tys. rolników złożyło wnioski

26,7 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie wpłynęło do 15 maja do opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To o prawie tysiąc mniej, niż przed rokiem. Termin dodatkowy składania wniosków minie 11 czerwca.Kierownik biura działań społecznych i środowiskowych oraz płatności bezpośrednich w opolskim oddziale regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) Maciej Buczek przekazał, że ogółem do wtorku do godz. 22 złożono 26 723 wnioski. W ubiegłym roku do ARiMR wpłynęło w sumie 27 646 wniosków, czyli o prawie tysiąc więcej niż obecnie. W tegorocznym naborze, który zaczął się 15 marca, najwięcej wniosków w województwie spłynęło z powiatu oleskiego (4242), a najmniej z powiatu krapkowickiego (1309).

- Czekamy jeszcze na te wnioski, które zostały przesłane pocztą oraz na rolników, którzy złożą je w terminie dodatkowym, czyli do 11 czerwca - powiedział Buczek. Dodał jednak, że ogólna liczba wniosków w tym roku może być mniejsza niż przed rokiem, bo jest tendencja do konsolidowania gospodarstw rolnych.

Potwierdza to prezes Opolskiej Izby Rolniczej Herbert Czaja. - Jeszcze dwa lata temu średnia wielkość gospodarstw składających wnioski o dopłaty na Opolszczyźnie - to było 16 hektarów. Dziś wynosi ona już prawie 19 hektarów - podał. - Dlatego z roku na rok mniej jest też wniosków o dopłaty bezpośrednie. Ich liczba w województwie opolskim zmniejsza się średnio o około 500 rok do roku - dodał prezes Izby.

Wśród złożonych do wtorku wniosków tylko 8 wpłynęło przez internet. Jak powiedział Maciej Buczek, w ubiegłym roku w ten sposób do opolskiego ARiMR nie wpłynął ani jeden wniosek, a w całym kraju przed rokiem złożono ich zaledwie ok. 100. ARiMR zachęcał do składania wniosków drogą elektroniczną. - Dzięki temu można uniknąć wielu błędów. System na bieżąco sumuje kontrolnie wypełniane rubryki, podkreśla rubryki obowiązkowe do wypełnienia, o których zapomniał wypełniający, a nawet wyłapuje błędy logiczne - wyjaśnił Maciej Buczek.

Kto nie zdążył złożyć wniosku o dopłaty do wtorku, ma jeszcze czas do 11 czerwca. Musi jednak liczyć się z tym, że za każdy kolejny dzień roboczy zwłoki, począwszy od środy, kwota dopłaty będzie pomniejszana o 1 proc. ogólnej kwoty płatności naliczonej rolnikowi.

Złożone wnioski będą teraz oceniane pod względem merytorycznym i kompletności. W październiku ukaże się ministerialne rozporządzenie w sprawie stawek płatności. Pierwsze płatności będą mogły być dokonane od 1 grudnia, a realizacja wszystkich potrwa do końca czerwca 2013 r. - Obecnie kończymy realizację płatności z ubiegłego roku - powiedział Maciej Buczek.

W ubiegłym roku wysokość kwoty dopłat podstawowych, czyli tzw. płatność jednolita i uzupełniająca do grupy upraw podstawowych, np. dla zbóż, wyniosła ok. 1000 zł do jednego hektara.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.162.165.158
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!