Rolnicy dostali już także 83 proc. kwoty należnej z tytułu ONW - czyli gospodarowania w niekorzystnych warunkach. To suma 155 mln zł - poinformował Zenon Piechociński z podlaskiego oddziału ARiMR.

Zgodnie z przepisami, dopłaty są wypłacane od 1 grudnia 2011 r. do 30 czerwca 2012 r. W Podlaskiem dopłaty za 2011 rok dostanie ponad 80,8 tys. rolników, którzy złożyli w Agencji Restrukturyzacji odpowiednie wnioski. Obecnie dopłaty dostało 56 proc. uprawnionych podlaskich rolników. Łącznie rolnicy w tym regionie mają otrzymać z dopłat ponad 1 mld zł.

Dyrektor podlaskiego oddziału regionalnego ARiMR Stefan Krajewski ocenia, że jeżeli nie będzie nieprzewidzianych utrudnień, jak długi atak zimy, który uniemożliwi prowadzenie kontroli w terenie, to zdecydowana większość rolników powinna dostać należne im pieniądze przed terminem. - W minionym roku i na początku roku bieżącego pogoda sprzyja pracownikom ARiMR prowadzącym kontrole. Usprawniony został również cały proces przyjmowania i wstępnego rozpatrywania wniosków - dodaje dyrektor.

Wszyscy rolnicy, u których nie wykazano nieprawidłowości w gospodarstwach, powinni do końca lutego otrzymać decyzje o przyznaniu płatności, a pieniądze do końca czerwca.

Rolnicy dostają za 2011 rok wyższe dopłaty bezpośrednie niż rok wcześniej. Więcej jest pieniędzy przeznaczonych na ten cel, jest też korzystniejszy kurs euro do złotego z 30 września 2011 r. według którego - jak tłumaczy Piechociński - wypłacane są dopłaty za 2011 r. Według tego kursu euro - to ponad 4,4 zł, podczas gdy przy realizacji dopłat za 2010 r. było to ponad 3,9 zł za euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!