PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Nalewajk: 4,5 mld euro z funduszu spójności na rozwój wsi

4,5 mld euro na rozwój infrastruktury wiejskiej na lata 2014-2020 będzie pochodziło z funduszu spójności - poinformował wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk podczas dzisiejszego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa.Polska w ramach Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020 otrzyma 28,6 mld euro, z czego na dopłaty bezpośrednie (I filar) - 18,8 mld euro a na rozwój obszarów wiejskich (II filar) - 9,8 mld euro. Budżet rolny ma być uzupełniany pieniędzy pochodzącymi z funduszu spójności.

W tej sprawie odbyły się negocjacje z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego. Pieniądze mają być przeznaczone m.in. na budowę sieci umożliwiającej dostęp do internetu szerokopasmowego, budowę kanalizacji i wodociągów na wsi.

Wiceminister poinformował też, że resort rolnictwa chce przesunąć na dopłaty bezpośrednie 25 proc. puli środków przeznaczonych na rozwój obszarów wiejskich (II filar). Jak mówił Nalewajk, oficjalnie takiej decyzji rządu jeszcze nie ma, bo nie było jeszcze głosowania w tej sprawie w Parlamencie Europejskim. Dopłata bezpośrednia miałaby wtedy wynosić 240 euro na hektar.

Wiceszef resortu rolnictwa dodał, że nie będzie wcześniejszych wypłat dopłat bezpośrednich. Od 16 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zacznie wypłacanie tzw. dopłat ONW, czyli z tytułu gospodarowania w niekorzystnych warunkach oraz dopłat rolnośrodowiskowych. Natomiast od 1 grudnia ruszą wypłaty dopłat bezpośrednich. Dodał, że resort chce, by w grudniu Agencja wypłaciła jak najwięcej pieniędzy rolnikom.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!