Kontraktacja buraków cukrowych powinna zakończyć się do końca tego miesiąca. Jak na razie nie udało się jej zakończyć dwóch koncernom. W tym roku trudno było namówić rolników do kontynuacji upraw z powodu coraz mniejszej gwarantowanej unijnej ceny skupu. Prawdopodobnie dlatego niektóre koncerny uciekały się do takich argumentów.

Stanisław Barnaś, prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego – „Koncerny straszą plantatorów buraków cukrowych, że jeżeli ci nie posieją buraków, to stracą dopłaty cukrowe. Jest to nieprawda.”

Agencja Restrukturyzacji, która od 2 lat wypłaca płatności cukrowe zapewnia, że to nieprawda. Dotacje zostały bowiem naliczone rolnikom na podstawie umów kontraktacyjnych z sezony 2006/2007.

Marlena Jędrzejewska, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – „Do takiej ilości z tego roku referencyjnego w kolejnych latach rolnicy będą dostawali płatności, bez względu na to, czy w kolejnych latach będą podpisywali umowy kontraktacyjne, czy też nie.”

Płatności cukrowe w tej formie należą się rolnikom do 2010 r. Po tej dacie też będą obowiązywały, ale nie znany jest jeszcze sposób ich wypłacania. Prace nad tym trwają właśnie w Komisji Europejskiej.

Źródło: Witold Katner/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!