PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Należne płatności

Koncerny cukrowe grożą rolnikom, którzy nie chcą podpisać umowy kontraktacyjnej utratą tzw. płatności cukrowych. Agencja Restrukturyzacji zaprzecza i przypomina, że ta forma pomocy należy się rolnikom do 2010 r. bez względu na to, czy buraki będą hodować, czy nie.



Kontraktacja buraków cukrowych powinna zakończyć się do końca tego miesiąca. Jak na razie nie udało się jej zakończyć dwóch koncernom. W tym roku trudno było namówić rolników do kontynuacji upraw z powodu coraz mniejszej gwarantowanej unijnej ceny skupu. Prawdopodobnie dlatego niektóre koncerny uciekały się do takich argumentów.

Stanisław Barnaś, prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego – „Koncerny straszą plantatorów buraków cukrowych, że jeżeli ci nie posieją buraków, to stracą dopłaty cukrowe. Jest to nieprawda.”

Agencja Restrukturyzacji, która od 2 lat wypłaca płatności cukrowe zapewnia, że to nieprawda. Dotacje zostały bowiem naliczone rolnikom na podstawie umów kontraktacyjnych z sezony 2006/2007.

Marlena Jędrzejewska, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – „Do takiej ilości z tego roku referencyjnego w kolejnych latach rolnicy będą dostawali płatności, bez względu na to, czy w kolejnych latach będą podpisywali umowy kontraktacyjne, czy też nie.”

Płatności cukrowe w tej formie należą się rolnikom do 2010 r. Po tej dacie też będą obowiązywały, ale nie znany jest jeszcze sposób ich wypłacania. Prace nad tym trwają właśnie w Komisji Europejskiej.

Źródło: Witold Katner/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.91.117
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!