Dopłaty do ziarna kwalifikowanego miały zachęcić rolników, aby częściej wymieniali materiał siewny. To powinno gwarantować nie tylko wyższe plony ale przede wszystkim poprawić ich jakość. Początkowo założenia były takie, że z dotacji będą mogli skorzystać wszyscy rolnicy. Niestety już wiadomo że tak nie będzie.
Dopłaty do materiału siewnego będą bowiem wypłacane w ramach tak zwanej pomocy „de minimis”. Jest to nowa forma wsparcia udzielana przez państwo w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej. - Oznacza to, że każdy rolnik będzie mógł otrzymać pomoc w wysokości 3 tysięcy euro na 3 lata. – mówi Bożena Nowicka z Ministerstwa rolnictwa.
Chodzi tu o różne formy wsparcia klęskowego. Dlatego rolnicy, którzy kupili materiał siewny będą mogli ubiegać się o zwrot części poniesionych kosztów pod pewnymi warunkami. - Będą zobowiązani do dostarczenia protokołu strat, które sporządziła komisja powołana przez wojewodę - dodaje Bożena Nowicka.
Wymagane będą też dokumenty potwierdzające wysokość otrzymanego już wcześniej wsparcia w postaci zasiłków socjalnych. Do wniosku należy również dołączyć faktury potwierdzające zakup ziarna kwalifikowanego. Dokumenty o przyznanie dotacji będą przyjmowane w regionalnych oddziałach Agencji Rynku Rolnego.

Żródło: Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!