Od połowy marca wnioski o dotacje będą mogli składać rolnicy zainteresowani udziałem w programach rolnośrodowiskowych oraz dla obszarów o trudnych warunkach gospodarowania.

24 marca zostanie ogłoszony nabór wniosków na premie dla młodych rolników. W połowie kwietnia poznamy dokładny termin przyjmowania dokumentów na modernizacje gospodarstw rolnych. 5 maja będzie wiadomo, kiedy Agencja Restrukturyzacji rozpocznie nabór wniosków na dodatkową działalność pozarolniczą. A 26 maja, kiedy ruszy program dla przetwórców. Zgodnie z prawem dwa tygodnie później ruszy nabór dokumentów.


PROGRAM ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH 2007-13

ogłoszenie naboru wniosków i

rozpoczęcie przyjmowania dokumentów

ułatwienie startu młodym rolnikom 24 III - 7 IV

modernizacja gospodarstw rolnych 14 IV - 28 IV

różnicowanie działalności 5 V - 19 V

zwiększenie wartości dodanej 26 V - 9 VI


Nieznany jest tylko na razie dokładny termin naboru wniosków na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw. Jest jednak duża szansa, że zostanie on ogłoszony lada dzień.

Dariusz Wojtasik, prezes ARiMR: agencja już jest w pełni gotowa do uruchamiania tego działania, czekamy tylko tak naprawdę na wydanie rozporządzenia, które ma być lada dzień i od razu będziemy ogłaszać nabór.

Zainteresowanie wsparciem na tworzenie nowych miejsc pracy na obszarach wiejskich będzie na pewno bardzo duże. Dlatego dokumenty będzie można składać zarówno w regionalnych oddziałach Agencji Restrukturyzacji jak i w biurach powiatowych a także wysyłać pocztą.

Dariusz Wojtasik: te wnioski po spłynięciu do agencji wezmą udział w losowaniu a następnie w wyniku tego losowania będzie wybrana kolejność rozpatrywania wniosków.

O kolejności rozpatrywania wniosków nie po raz pierwszy zadecyduje ślepy los. Prawie dwa lata temu, kiedy ogłoszono dodatkowy nabór wniosków na modernizację gospodarstw rolnych, nie dla wszystkich był on szczęśliwy.

Tym razem jest jednak więcej środków do rozdysponowania. Agencja Restrukturyzacji przewiduje, że przyjmie ponad 20 tysięcy wniosków. Pozostaje mieć tylko nadzieje, że więcej chętnych nie będzie. I tym razem w losowaniu wszystkie kupony będą wygrane.


Źródło:Agrobiznes/Dorota Florczyk

Podobał się artykuł? Podziel się!