Trwa proces prac nad nowym PROW: założenia były konsultowane w komisji i środowisku społecznym – Ministerstwo Rolnictwa uzyskało około 200 opinii, z ich uwzględnieniem został już opracowany całościowy projekt PROW, ustalający zasady, kryteria i warunki uzyskiwania pomocy. Teraz zostanie przekazany do II etapu konsultacji społecznych – poinformowała dziś w sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi wiceminister rolnictwa Zofia Szalczyk.

- Planujemy ten program, zakładając, że jego kompozycja finansowa będzie następująca: 25 proc. środków programu, wkładu z Europejskiego Funduszu Rolnego Rozwoju Obszarów Wiejskich  zostanie przeniesione do I filaru, i ta przeniesiona część środków zostanie uzupełniona z budżetu krajowego oraz powiększona o 25 proc. środków wsparcia krajowego programu, tak jak gdyby ten program był wspierany przed momentem przesunięć – poinformowała wiceminister.

Większość środków ma trafić na działania związane bezpośrednio z sektorem rolnym, na zwiększenie konkurencyjności i zachowanie warunków przyrodniczych, choć jak zaznaczyła wiceminister, trudno mówić jeszcze o konkretnych kwotach.

- Cieszy informacja, że przesunięcie środków będzie uzupełnione, ale co na to minister finansów? – dopytywał poseł Henryk Kowalczyk, zauważając, że wsparcie w wysokości 25 proc. środków pochodzące z budżetu krajowego jest obligatoryjne.

Minister Stanisław Kalemba zapewniał, że przesunięcie środków było uzgodnione przez rząd.

- Te przesunięcia będziemy doprecyzowywać. W każdym razie te warunki, które zostały wynegocjowane, stwarzają możliwość, dają szansę, że II filar może być większy niż w obecnej perspektywie – stwierdził minister Kalemba.

Podobał się artykuł? Podziel się!