- Mamy opóźnienie w kwestiach budżetowych w Unii Europejskiej, nie ma szans, żeby nowy PROW wystartował od przyszłego roku, trzeba zakładać, że „ruszy" od 2015 roku - powiedział Stanisław Kalemba podczas konferencji „Rozwój obszarów wiejskich, doświadczenia i perspektywy", którą zorganizował w podrzeszowskiej Jasionce Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

O Wspólnej Polityce Rolnej dyskutowali w sobotę w Jasionce k. Rzeszowa m.in. unijny komisarz rolnictwa Dacian Ciolos, b. przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, minister rolnictwa Stanisław Kalemba i Leokadija Pocikovska, wiceminister rolnictwa Litwy. Dyskusji przewodniczył Artur Balazs, były minister rolnictwa.

Dacian Ciolos, unijny komisarz ds. rolnictwa powiedział, że przed latem br. powinno zostać osiągnięte porozumienie dotyczące Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014 - 2020. W tym roku Komisja Europejska przygotuje wszystkie dokumenty potrzebne do wdrożenia polityk rolnych. Rok 2014 będzie rokiem przejściowym dla systemu dopłat do gruntów rolnych. Wnioski o płatności są przyjmowane na początku roku, wobec tego Komisja Europejska zdaje sobie sprawę, że kraje członkowskiego mogę nie zdążyć z wdrożeniem wszystkich przepisów.

- Nowe zasady z nowej polityki rolnej, obecnie negocjowanej w Parlamencie Europejskim, będą obowiązkowo wdrażane od 2015 roku - powiedział Ciolos.

Unijny komisarz zaznaczył, że Komisja już pracuje nad rozporządzeniami dotyczącymi nowych programamów rozwoju obszarów wiejskich.

- Od stycznia 2014 roku programy będą mogły być składane w komisji przez kraje członkowskie UE i wobec tego od przyszłego roku będzie można wykorzystywać pieniądze zapisane w budżecie. Od krajów członkowskich zależy, kiedy uruchomiony zostanie II filar Wspólnej Polityki Rolnej - powiedział Ciolos.
Komisja Europejska nie będzie zatwierdzać programów rozwoju obszarów wiejskich jeśli będą one skomplikowane.

O nowym PROW-ie rozmawiali w Jasionce także byli ministrowie rolnictwa, Krzysztof Jurgiel, Adam Tański i Marek Sawicki oraz europoseł Czesław Siekierski.

Przestrzegali oni polityków i decydentów, żeby rozważnie podeszli do potrzeb wsi i żeby nowy PROW był skonstruowany z działań proinwestycyjnych, które stworzą nowe miejsca pracy na wsi. Pieniędzy na rozwój obszarów wiejskich będzie mniej niż w obecnie perspektywie finansowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!