- Decyzję o przyznaniu dopłat za 2013 rok otrzymałem w końcu listopada - opowiada nam czytelnik. - Ucieszyłem się, bo to wyjątkowo wcześnie, a ja w tym roku pilnie potrzebuję pieniędzy. Przebolałem nawet, że należność jest w tym roku 10 proc. niższa niż w roku ubiegłym. W końcu pieniądz będzie w ręku, a to najważniejsze. Zadzwoniłem do swojego oddziału ARiMR, gdzie poinformowali mnie, że na pewno do końca roku dostanę pieniądze. Zawarłem umowę na kupno ciągnika. Do zapłaty pozostało 90 tysięcy - tyle, ile mam dopłat. Czekam i czekam - a należności nie ma, a tu już koniec roku. Stracę przedpłatę na ciągnik. Dealerzy mówią, że nie mogą czekać na pieniądze do nowego roku.
A rolnik może?

Nasz czytelnik nie rozumie, dlaczego termin wypłaty dopłat bezpośrednich jest tak długi i dowolny.

- Gdybym wiedział, że tych pieniędzy nie dostanę, inaczej bym planował - mówi.

Czy jest związek między wydaniem decyzji a nadesłaniem pieniędzy? Czy to prawda, że płatności są wstrzymane z powodu przeglądu systemu komputerowego?

Zapytaliśmy w Kujawsko-Pomorskim Oddziale Regionalnym ARiMR.

- Wypłata tegorocznych dopłat obszarowych rozpoczęła się 2 grudnia 2013 roku i zgodnie z przepisami zakończy się 30 czerwca 2014 roku - odpowiedział Andrzej Owczarz, dyrektor KPOR ARiMR w Toruniu. - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa sukcesywnie realizuje przyznane płatności - do 16 grudnia 2013 roku Agencja przekazała z tego tytułu blisko 2 mld zł na konta bankowe 287 tys. rolników. Obecnie trwa modernizacja systemu informatycznego, nie ma ona jednak wpływu na wypłatę przez Centralę ARiMR przyznanych płatności - będą one realizowane bez zakłóceń. Oczywiście istnieje korelacja pomiędzy datą wydania decyzji a terminem realizacji płatności. Po wydaniu decyzji sporządzane są Listy Zleceń Płatności, które są następnie przekazywane do Centrali ARiMR w Warszawie. Listy Zleceń Płatności są realizowane zgodnie z kolejnością ich wpływu do Centrali.

Tylko Centrala milczy - od 9 grudnia prosimy o informacje na temat, jakie kwoty danego dnia trafiły z tytułu dopłat do rolników i za co. Jakie rodzaje należności przesłano? Ilu rolników otrzymało płatność w pierwszej kolejności jako ci, których gospodarstwa poniosły w tym roku straty w wyniku działania klęsk żywiołowych lub nadzwyczajnych okoliczności? - pytamy.

Odpowiedzi nie ma.

Dziś na stronie internetowej ARiMR zamieściła informację, że do 31 grudnia przekazała z tytułu dopłat na konta bankowe 388 tys. rolników 2,48 mld zł. Polska na dopłaty bezpośrednie za 2013 r. dysponuje kwotą ok. 3,53 mld euro, tj. 14,91 mld złotych.

Podobał się artykuł? Podziel się!