- Decyzję o przyznaniu dopłat za 2013 rok otrzymałem w końcu listopada - opowiada nam czytelnik. - Ucieszyłem się, bo to wyjątkowo wcześnie, a ja w tym roku pilnie potrzebuję pieniędzy. Przebolałem nawet, że należność jest w tym roku 10 proc. niższa niż w roku ubiegłym. W końcu pieniądz będzie w ręku, a to najważniejsze. Zadzwoniłem do swojego oddziału ARiMR, gdzie poinformowali mnie, że na pewno do końca roku dostanę pieniądze. Zawarłem umowę na kupno ciągnika. Do zapłaty pozostało 90 tysięcy - tyle, ile mam dopłat. Czekam i czekam - a należności nie ma, a tu już koniec roku. Stracę przedpłatę na ciągnik. Dealerzy mówią, że nie mogą czekać na pieniądze do nowego roku.
A rolnik może?

Nasz czytelnik nie rozumie, dlaczego termin wypłaty dopłat bezpośrednich jest tak długi i dowolny.

- Gdybym wiedział, że tych pieniędzy nie dostanę, inaczej bym planował - mówi.

Czy jest związek między wydaniem decyzji a nadesłaniem pieniędzy? Czy to prawda, że płatności są wstrzymane z powodu przeglądu systemu komputerowego?

Zapytaliśmy w Kujawsko-Pomorskim Oddziale Regionalnym ARiMR.

- Wypłata tegorocznych dopłat obszarowych rozpoczęła się 2 grudnia 2013 roku i zgodnie z przepisami zakończy się 30 czerwca 2014 roku - odpowiedział Andrzej Owczarz, dyrektor KPOR ARiMR w Toruniu. - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa sukcesywnie realizuje przyznane płatności - do 16 grudnia 2013 roku Agencja przekazała z tego tytułu blisko 2 mld zł na konta bankowe 287 tys. rolników. Obecnie trwa modernizacja systemu informatycznego, nie ma ona jednak wpływu na wypłatę przez Centralę ARiMR przyznanych płatności - będą one realizowane bez zakłóceń. Oczywiście istnieje korelacja pomiędzy datą wydania decyzji a terminem realizacji płatności. Po wydaniu decyzji sporządzane są Listy Zleceń Płatności, które są następnie przekazywane do Centrali ARiMR w Warszawie. Listy Zleceń Płatności są realizowane zgodnie z kolejnością ich wpływu do Centrali.

Tylko Centrala milczy - od 9 grudnia prosimy o informacje na temat, jakie kwoty danego dnia trafiły z tytułu dopłat do rolników i za co. Jakie rodzaje należności przesłano? Ilu rolników otrzymało płatność w pierwszej kolejności jako ci, których gospodarstwa poniosły w tym roku straty w wyniku działania klęsk żywiołowych lub nadzwyczajnych okoliczności? - pytamy.

Odpowiedzi nie ma.

Dziś na stronie internetowej ARiMR zamieściła informację, że do 31 grudnia przekazała z tytułu dopłat na konta bankowe 388 tys. rolników 2,48 mld zł. Polska na dopłaty bezpośrednie za 2013 r. dysponuje kwotą ok. 3,53 mld euro, tj. 14,91 mld złotych.