Rolnik może ubiegać się o pomoc restrukturyzacyjną na mocy unijnego rozporządzenia, przyjętego przez Radę Ministrów UE 9 października tego roku; zmienia ono tymczasowy system restrukturyzacji przemysłu cukrowniczego w Unii.

W 2006 roku UE rozpoczęła reformę rynku cukru, której efektem miało być zmniejszenie produkcji w UE o 6 mln ton do 2010 roku. Dotychczasowe warunki za rezygnację z produkcji okazały się jednak niewystarczające - w ciągu dwóch lat od rozpoczęcia reformy produkcja zmalała zaledwie o 2,2 mln ton. Produkcję najbardziej ograniczyły Włochy oraz Irlandia. Polscy producenci nie byli zainteresowani redukcją.

Plantatorzy buraka cukrowego w sezonie 2008/2009 będą mogli zrzec się do 10 proc. kwot produkcyjnych cukru danego producenta w ramach tzw. "inicjatywy plantatorskiej" - powiedział wiceprezes. W zamian za to otrzymają dodatkową płatność w wysokości 237,50 euro za tonę cukru.

Jak zaznaczył Sochaczewski, plantator, by otrzymać rekompensatę za dobrowolną rezygnację z całości lub części uprawy buraków, musi zgłosić odpowiedni wniosek do Oddziału Terenowego Agencji od 30 października do 30 listopada 2007 roku. Wnioski uznawane będą do 15 marca 2008 r. w chronologicznej kolejności ich wpływu do ARR i tylko do limitu 10 proc. posiadanej kwoty przez producentów cukru. Wiceprezes podkreślił, że jeżeli do Agencji wpłynie więcej wniosków przekraczających 10-procentowy limit, nie zostaną one zaakceptowane.

Producent cukru do 31 stycznia 2008 roku będzie miał natomiast możliwość przejęcia inicjatywy plantatorskiej. Będzie ona polegała na opracowaniu planu restrukturyzacji i zadeklarowaniu większej redukcji produkcji cukru niż podjęli ją plantatorzy. Oznacza to, że ograniczenie produkcji ze strony producenta musi być wyższe niż 10 proc.

Wnioski plantatorów wówczas nie będą miały zastosowania, a proces restrukturyzacji będzie przebiegał zgodnie z planem restrukturyzacji zgłoszonym przez producenta cukru.

Jak poinformowała rzecznik ARR Nina Mirgos-Kilanowska, w przypadku inicjatywy ze strony producenta, plantatorzy dostaną rekompensaty, a ich wysokość będzie uzależniona od tego, czy producent całkowicie zaprzestanie wytwarzania cukru, demontując np. maszyny. Rekompensata dla plantatora wyniesie wówczas od 259,38 do 300,00 euro za tonę cukru. Formularze wniosków będą dostępne w centrali i oddziałach terenowych ARR oraz na stronie internetowej www.arr.gov.pl

Szczegółowe informacje na temat pomocy restrukturyzacyjnej można uzyskać w centrali, oddziałach terenowych ARR oraz w Telefonicznym Punkcie Informacyjnym - tel. (022) 661-72-72.

Według dyrektora Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego Kazimierza Kobzy, zainteresowanie rolników rezygnacją z produkcji buraków w zamian za rekompensatę jest bardzo duże. W jego ocenie, plantatorzy mogą zgłosić chęć ograniczenia produkcji buraków nawet do 30 proc. posiadanej kwoty przez producentów cukru.

"Plantatorzy będą wyzbywać się swojego prawa do uprawy buraków zwłaszcza w rejonach, gdzie cukrownie nie dbały o bazę surowcową" - powiedział PAP we wtorek Kobza. Z produkcji buraków będą przede wszystkim rezygnować osoby starsze, które nie mają następców w gospodarstwie. Kwota produkcji buraków przypisana jest imiennie do danego rolnika. Jego zdaniem, opłacalność produkcji buraków cukrowych spada; bardziej korzystna wydaje się uprawa zbóż czy rzepaku.

W Polsce buraki cukrowe uprawia ponad 60 tys. plantatorów.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!