Węgrzy skierowali rządowe wsparcie dla producentów jabłek. Jak informuje MSZ, nie czekając na Brukselę, co podkreśla resort rolnictwa, węgierski rząd przeznaczył 3,2 mld HUF (ok. 43,2 mln zł) na subsydia dla producentów jabłek w związku z rosyjskim embargiem i wyjątkowym urodzajem tych owoców. 45 mln HUF (ok. 600 tys. zł) przeznaczone zostało także na kampanię promującą jedzenie jabłek. Tegoroczne zbiory szacuje się na 780-800 tys. ton (wcześniej średnio 600-650 tys. ton rocznie). W 2014 roku uprawę jabłek prowadziło 7,5 tys. producentów na obszarze 27,6 tys. ha.

Węgierski minister rolnictwa rozmawia ze swoim odpowiednikiem w Rosji. Spotkania odbywają się co miesiąc. Węgierski szef resortu rolnictwa już dwukrotnie był z wizytą w Moskwie po wprowadzeniu embarga.

MSZ poinformowało, że węgierski minister rolnictwa Sándor Fazekas podkreślił po spotkaniu ze swym rosyjskim odpowiednikiem na początku września br., że oba kraje są zainteresowane kontynuacją współpracy w obszarze rolno-spożywczym. Obaj byli zgodni co do tego, że polityka sankcji nie stanowi rozwiązania dla konfliktu na Ukrainie, który powinien być zażegnany w drodze negocjacji. Węgierski minister poinformował, że po analizie kontaktów dwustronnych strony podzielają wspólne stanowisko wobec zwiększenia obrotów handlowych i rozwijania wszystkich dziedzin współpracy, w tym szczególnie agroturystyki, spraw weterynaryjnych czy transferu technologii. Obie strony uznały też kontynuację inwestycji największej rosyjskiej sieci handlu detalicznego (Magnit) na Węgrzech za istotne ogniwo. Ministrowie porozumieli się, by w celu pogłębienia i rozwoju współpracy pomiędzy Federacją Rosyjską i Węgrami węgierski minister złożył wizytę – z udziałem węgierskiego biznesu - w tatarskich, czuwaskich i maryjskich republikach autonomicznych. Obie strony podkreśliły bliskość węgierskiego i rosyjskiego stanowiska w kwestiach GMO, min. S. Fazekas stwierdził ponadto, że spór pomiędzy UE i Rosją nie wpływa na dobre kontakty pomiędzy dwoma resortami.

Drugie spotkanie węgierskiego i rosyjskiego ministrów rolnictwa odbyło się miesiąc po poprzednim.

Minister rolnictwa Sándor Fazekas podczas targów Złota Jesień spotkał się (8 bm.) , zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, w Moskwie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Nikołajem Fiodorowem – donosi MSZ. Podkreślił, że jest pierwszym przyjętym w Moskwie szefem resortu rolnictwa kraju UE po wprowadzeniu sankcji. Powiedział, że Węgry chcą rozwijać współpracę w zakresie rolnictwa z republikami autonomicznymi Federacji Rosyjskiej - Republiką Czerkieską, Tatarstanem, Baszkirią.

Projekt polskiego budżetu na 2015 r. nie uwzględnia pomocy po rosujskim embargu, na pomoc de minimis dla producentów wiśni i czarnej porzeczki jest przewidziane w tym roku 30 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!