Na uruchomionym w marcu portalu ogłoszeń ARiMR publikowane są nie tylko treści ogłoszenia, ale też imię, nazwisko, adres, e-mail oraz numer telefonu ogłoszeniodawcy. Chodzi nie tylko o firmy, ale też o osoby prywatne. - Powszechna dostępność danych kontaktowych może budzić zastrzeżenia – przyznała w odpowiedzi na pytanie redakcji Farmer Agnieszka Świątek-Druś, rzecznik prasowy Generalnego Inspektora Danych Osobowych. Dodała, że GIODO rozważy zwrócenie się do ARiMR o wyjaśnienia.

Rzecznik przyznał przy tym, że katalog danych, wymaganych od zamawiających, nie wykracza poza informacje zazwyczaj przekazywane w zapytaniach ofertowych, jednak pozostają zastrzeżenia właśnie do ich powszechnej dostępności.

Do tych danych dostęp ma każdy internauta, który wejdzie na stronę portalu ogłoszeń. By publikować ogłoszenia na portalu ARiMR, należy złożyć w agencji bądź jej biurach terenowych pisemny wniosek, podać numer beneficjenta,  podpisać się. Konto przydzielane jest imiennie, nie na firmę lub instytucję. Zachodzi więc kilkustopniowa weryfikacja tożsamości osoby, która publikuje ogłoszenia na portalu. Żadnej takiej weryfikacji nie potrzeba, by mieć dostęp do wrażliwych danych kontaktowych beneficjentów, nie potrzeba mieć konta w portalu, nie trzeba się zalogować.

Nieobowiązkowe

W odpowiedzi na pytanie, czy publikacja tak szczegółowych informacji, łącznie z adresem mailowym oraz numerem telefonu, są potrzebne dla złożenia lub wyboru oferty, biuro prasowe ARiMR odpowiedziało, że na portalu w sekcji „miejsce składania ofert” pola obowiązkowe to – województwo, powiat, gmina, miejscowość i kod pocztowy. „Pozostałe pola, tj. adres e-mail oraz numer telefonu nie są obowiązkowe i wnioskodawca sam decyduje o ich wypełnieniu” – napisało biuro.
 
Na pytanie o konsultacje takiego rozwiązania z działem prawnym – biuro nie odpowiedziało.
 
Nowy portal ogłoszeń Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ruszył 18 marca. Beneficjenci i wnioskodawcy PROW 2014-2020 mają obowiązek z niego korzystać - ze względu na konieczność zapewnienia konkurencyjnego trybu wyboru wykonawcy. Powstanie portalu zostało wymuszone przez art. 43 a ustawy o wspieraniu rozwojów wiejskich wymagał poniekąd stworzenia takiej wirtualnej platformy ogłoszeń, ale także skierował na nią wszystkich beneficjentów programu.   

Podobał się artykuł? Podziel się!