Rozpoczęły się dostawy owoców i warzyw do szkół podstawowych w ramach programu „Owoce w szkole". Przez 10 wybranych tygodni w I semestrze roku szkolnego 2012/2013 każde dziecko uczestniczące w programie „Owoce w szkole" otrzyma 24 porcje owocowo-warzywne.

Rok szkolny 2012/2013 jest kolejnym, czwartym już rokiem, podczas którego Agencja Rynku Rolnego realizować będzie w Polsce program UE „Owoce w skierowany do naszych najmłodszych beneficjentów. Ideą programu jest promocja zdrowej diety oraz pokazanie dzieciom, że warzywa, owoce i soki są modne a zdrowe nawyki to inwestycja w przyszłość.

W ramach programu dzieciom udostępniane będą świeże owoce (jabłka, gruszki, truskawki), świeże warzywa (marchew, papryka słodka, rzodkiewki), soki owocowe, warzywne oraz owocowo - warzywne.

Każde dziecko uczestniczące w programie otrzyma jednorazowo porcję składającą się z jednego produktu owocowego i jednego produktu warzywnego.

Na realizację programu w Polsce w roku szkolnym 2012/2013 ogółem przeznaczono 12,297 mln EUR, w tym 75 proc. pochodzi z budżetu UE, a 25 proc. z budżetu krajowego.

W I semestrze roku szkolnego 2012/2013 104 zatwierdzonych dostawców będzie organizowało dostawy do 9 961 szkół podstawowych, a 7 zatwierdzonych szkół samodzielnie będzie pozyskiwało i udostępniało owoce i warzywa dzieciom ze swoich szkół. W I semestrze roku szkolnego 2012/2013 owoce i warzywa będzie dostawało 917 764 dzieci z klas I-III, co stanowi przeszło 83 proc. liczby dzieci z grupy docelowej obejmującej 1 105 386 (tj. o ok. 7 proc. więcej niż w ubiegłym roku szkolnym).

W ramach programu „Owoce w szkole" dzieci będą również brały udział w działaniach edukacyjnych dotyczących zdrowego stylu życia i odpowiedniej diety, w której nie może zabraknąć owoców i warzyw. W kilkudziesięciu szkołach podstawowych prowadzone są również badania ewaluacyjne mające na celu ocenę skuteczności programu „Owoce w szkole".

Podobał się artykuł? Podziel się!