PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Państwo powinno pomagać młodym w zakupie ziemi

Państwo powinno pomagać młodym w zakupie ziemi

Kilka unijnych państw zaproponowało umożliwienie wsparcia na zakup ziemi dla młodych rolników.Pomoc młodym rolnikom wynika z potrzeby zapewnienia produkcji żywności. To wynik chłodnej kalkulacji: młodzi, wybierając rolnictwo, z pewnością wybiorą pracę potrzebną i pożyteczną. Nie zwiększą też kolejki bezrobotnych. Pomoc dla nich jest więc celowym działaniem, którego prowadzeniem powinno zajmować się każde państwo. Pomoc dla młodych rolników na poziomie unijnym jest prowadzona (będą dla nich zwiększone dopłaty bezpośrednie i działanie z PROW "Ułatwianie startu"), ale kilka państw unijnych uważa, że państwa powinny mieć możliwość udzielania młodym rolnikom pomocy na zakup ziemi.

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi wiceminister rolnictwa Krystyna Gurbiel poinformowała posłów, że Rada Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa zajęła się na wniosek kilku państw możliwością wsparcia młodych rolników na zakup ziemi.

- Kolejna sprawa, która była omawiana na posiedzeniu Rady, to kwestia pomocy państwa w sektorze rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich. Wniosek w tej sprawie złożyły delegacje Włoch, Francji i Węgier – poinformowała wiceminister. - Delegacje te zwróciły uwagę na problemy młodych rolników oraz na to, że obecne instrumenty wsparcia, skierowane do młodych rolników, są niewystarczające. W związku z tym delegacje stwierdziły, że Komisja powinna uwzględnić możliwość udzielania pomocy finansowej na nabycie ziemi właśnie przez młodych rolników.

Wiceminister nie wyjaśniła, jakie jest stanowisko Polski wobec możliwości udzielania przez państwo takiej pomocy. Poprosiliśmy w ministerstwie o informacje na ten temat, do tematu wrócimy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

 • STANISŁAW 2014-06-14 16:12:11
  -- marzenie ściętej głowy by Rząd , coś dał rolnikom ,, nauka światowa wnosiła do polityków o prywatyzację , uwłaszczenie , nie zgodzili się ,,bo jak ? wieśniaki by byli za ważni ,,, takiej oferty żaden rząd by nie odrzucił , mielibyśmy przemysł ,najnowocześniejsze rolnictwo na świecie ,a tak pełno długów i likwidacja nieudanych technologi ,,,,,, społeczeństwo nie pomaga ,, zresztą całe miasta nic nie robią , bo nie mamy przemysłu ,,,,, -- rolnicy wykorzystali środki zaledwie w do 20% ,,nauka cofa środki jak na inne cele są wydawane ,nawet za granicę ,,,,powołali stowarzyszeni i fundacje i nikt rolnikom nie pomaga ,-- jedna gmina w powiecie miała mieć kliniki rehabilitacji najnowocześniejszej na świecie ,za pacjenta który przeżyje po ok 10 złachaniach i będzie chodził i bezwłady centralne 1 milion euro , ,,, 1 miliard euro leży u ministra rolnictwa ,,na stare gatunki , ,takie produkty są bezcenne ,, dla wszystkich pacjentów na całym świecie nie starczy ,,, to kierunki dla młodzieży
 • cfaniak 2014-06-14 03:23:40
  elegancko, będzie można tanio kupić ziemię na młodych absolwentów, ps: ile oferujecie za użyczenie danych osobowych na młodego rolnika? ja 15tyś plus koszta moje
 • Waldek 2014-06-13 14:17:41
  ja osobiście byłbym zainteresowany taką pomocą,nawet kredytem o niskim oprocentowaniu, zawsze to cos :)
 • Andrzej 2014-06-13 14:14:04
  Ot kolejny pomysł wart Nagrody Nobla!!!!!
  Brawo Unijni GENIUSZE!!!!
 • T.B. 2014-06-13 14:02:50
  Kolejny pomysł na spekulacyjne kupowanie ziemi, na czym by ta pomoc miała polegać: kredyty preferencyjne, prawo pierwokupu. Ziemia będzie kupowana na młode słupy.
 • Uczeń Mistrza @s 2014-06-13 11:43:56
  Unijna logika czyli przez subwencje do ziemi i rolnictwa ceny ziemi szybują do góry, że oprócz rolników interesuje się nią także kapitał spekulacyjny a teraz chcą dokładać młodym rolnikom żeby mogli ją kupić. I to wszystko z naszych podatków jest. Niech ta Unia jak najszybciej pieprznie.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.97.221
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!