Do 38 rolników na Podkarpaciu jeszcze w tym roku trafią elektryczne pastuchy, które mają chronić ich gospodarstwa przed atakami niedźwiedzi - poinformowała zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie Magdalena Grabowska, podaje PAP.

- Jest to rezultat współpracy RDOŚ z fundacją WWF Polska w ramach projektu +Ochrona niedźwiedzia brunatnego Ursus arctos w polskiej części Karpat+. Rolnicy, głównie z Bieszczad i Beskidu Niskiego, otrzymają bezpłatnie tzw. pastuchy elektryczne - powiedziała Grabowska.

- Pomoc jest skierowana do pszczelarzy lub hodowców. Jej celem jest ochrona przed niedźwiedzimi szkodami w pasiekach i zagrodach hodowlanych - podkreśliła.

Projekt jest finansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W roku ubiegłym przekazano rolnikom 15 elektrycznych pastuchów.

Na Podkarpaciu od początku tego roku skarb państwa za straty wyrządzone przez niedźwiedzie wypłacił prawie 70 tys. zł. Natomiast w 2011 roku niedźwiedzie rozbiły m.in. ule z 240 rodzinami pszczelimi, szkody wyniosły 106 tys. zł.

Według szacunków Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, w lasach Podkarpacia bytuje ponad 130 niedźwiedzi, co stanowi ponad 90 procent ich polskiej populacji. Są wszystkożerne, przez cały rok gromadzą zapasy energetyczne na zimę. Ważą ok. 300 kg, żyją do 50 lat. Należą do najniebezpieczniejszych drapieżników w Europie.

Podobał się artykuł? Podziel się!