Parlament Europejski osiągnął kompromis w kilku kluczowych punktach dotyczących propozycji „zazieleniania” – informuje FAMMU/FAPA. Co istotne dla polskich rolników, wersja uzgodniona przez parlamentarzystów łagodzi wymogi zazieleniania proponowane przez KE.

W zatwierdzonej przez PE propozycji na EFA (Ecological Focus Areas) ma być przeznaczane 3 proc. powierzchni począwszy od 2014 r. Odsetek ten ma wzrosnąć do 5 proc. w 2016 roku, a ewentualne dalsze zwyżki tego procentu mają być przedmiotem przeglądu w przeszłości. Propozycja Parlamentu w tym punkcie jest w większości zgodna ze stanowiskami krajów członkowskich.

Odbiega natomiast od pierwotnej propozycji KE, która opowiadała się za przeznaczeniem 7 proc. areału na EFA od 2014 roku.

Co do kwestii zróżnicowania upraw członkowie parlamentu zgodzili się, że w gospodarstwach o powierzchni od 10 do 30 ha uprawiane mają być co najmniej dwa gatunki rocznie, a nie trzy jak w propozycji KE. Gospodarstwa poniżej 10 ha będą zwolnione z tego wymogu. Natomiast te przekraczające 30 ha będą musiały jednocześnie uprawiać przynajmniej trzy gatunki, przy czym maksymalna powierzchnia przeznaczona pod jedną z tych upraw ma być większa niż 70-80 proc.; zaś dwa gatunki mogą zajmować powierzchnię do 95 proc. uprawianego areału.

Ponadto rolnicy, którzy nie spełnią kryteriów zazieleniania nie stracą więcej niż 30 proc. płatności z pierwszego filara WPR.

Podobał się artykuł? Podziel się!