Konkurs jest istotnym elementem rozpoczętego w 2010 roku programu "Wielkopolska Odnowa Wsi", który skupia się na aktywizacji lokalnych środowisk wiejskich w celu ich zaangażowania w rozwój własnej miejscowości.

- Realizowana w ten sposób idea odnowy wsi polega na wzmacnianiu więzi społecznych, integracji, podkreślaniu tożsamości oraz wzrostu poczucia własnej wartości u mieszkańców obszarów wiejskich. Cechą charakterystyczną projektów odnowy wsi jest wolontariat mieszkańców, a przyznawanie przez samorząd województwa wielkopolskiego dotacji na zaplanowane przedsięwzięcia ma charakter konkursowy  - poinformowała PAP rzecznik marszałka województwa wielkopolskiego Anna Parzyńska - Paschke.

Projekty sołectw przedstawiają gminy. W razie przyznania dofinansowania samorząd województwa podpisuje umowę z gminą.

Do zrealizowanych w 2012 roku należy m.in. projekt "Żylice wieś z jajem". Żylice to wieś w powiecie rawickim (wielkopolskie), w której żyje 193 mieszkańców.

- Żylice to wieś z jajem, bo działa u nas wielka ferma drobiu, ale jesteśmy też wsią, która ma charakter i coś się w niej dzieje - powiedziała PAP sołtys Żylic Krystyna Zaporowska.

Żylice kosztem 180 tys. złotych wyremontowały XIX-wieczny budynek po szkole, w którym powstała świetlica, wymieniono w nim dach i instalację elektryczną.

- W ogródku powstała wiata i dwie altany biesiadne z grillem oraz bezpieczny plac zabaw dla dzieci wraz z górką, na której zima można zjeżdżać bezpiecznie na sankach. Wszystko jest bardzo kolorowe - dodała Zaporowska.

W ramach konkursu Żylice dostały od samorządu województwa 45 tys. złotych.

Inne nagrodzone w konkursie projekty to budowy świetlic i placów zabaw, ale są też takie, jak zakup strojów i instrumentów dla młodzieżowej kapeli dudziarskiej w Starym Gołębinie.

Koszt realizowanych w 2012 roku projektów w ramach konkursu to 3,2 miliona złotych.
Podobał się artykuł? Podziel się!