Pierwszą usługą dostępną w chmurze jest WPI, czyli darmowa aplikacja wspomagająca wypełnianie wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe. Jest przeznaczona głównie dla doradców, którzy obsługując swoich klientów w sezonie przygotowują dziesiątki, a czasem nawet setki wniosków.
Oczywiście aplikacja nie wypełni wniosku za doradcę, ale jej pomoc w kwestiach obliczeniowych, merytorycznych i spełnienia wszystkich wymagań formalnych może się okazać nieoceniona. Uzupełnianie wniosku w WPI można opisać w 3 prostych krokach:

1. Wprowadzenie podstawowych danych rolnika – tutaj wystarczy kilkadziesiąt sekund, bo program pomaga w niektórych polach – np. nie pozwala wypełnić REGONu dla osoby fizycznej, a także sprawdza poprawność PESELu.

2. Wypełnienie planu zasiewu – to najważniejsza część wniosku. Doradca wprowadza tu działki na mapie, a następnie przypisuje im uprawy. Na zakończenie tej części przeprowadza Analizę planu. Polega ona na automatycznym sprawdzeniu ponad 150 wymogów formalnych (m. in. zazielenienie czy dywersyfikacja upraw).

3. Ostateczne sprawdzenie wniosku i wprowadzenie końcowych informacji i załączników.

Co zyskuje doradca? Przede wszystkim czas i pewność, że przygotowany wniosek jest poprawny pod względem formalnym. Dzięki WPI w Rolniczej Chmurze Usług w szczycie sezonu można znacznie szybciej uporać się z olbrzymimi ilościami wniosków do wypełnienia. Testy aplikacji wykazały, że korzystanie z niej pozwala oszczędzić nawet do 70% czasu potrzebnego na jeden wniosek.
Dla RCU to dopiero początek. Warto pamiętać tę nazwę, ponieważ platforma będzie ciągle rozwijana i uzupełniana o kolejne usługi tak, aby w przyszłości zapewnić kompleksową obsługę branży rolnej.
Więcej informacji na www.rolniczachmurauslug.pl lub kontaktując się z obsługą aplikacji pod pomoc@rolniczachmurauslug.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!