Na razie składanie dokumentów przebiega bardzo sprawnie. W biurze powiatowym w Skierniewicach czas oczekiwania to zaledwie kilka minut.

Irena Bobińska, Paplinek – „Później są straszne kolejki długo trzeba czekać. Jednak jak się złoży wcześniej, to jest z głowy, czy jest jakaś poprawka, czy coś, to jednak to jest lepiej po prostu.”

Wypełnienie wniosku nie jest proste, ale wielu rolników radzi sobie z tym bez problemu.

Beata Kowalczyk, Skierniewice – „Pewne zmiany na pewno zaszły, ale w moim przypadku nie aż tak. Miałam po prostu problem z jedną działką, bo to jest łąka, nie ma mostka, jest rowek i po prostu musiałam oddzielnie dzielić działkę.”

Rolnicy najbardziej za to narzekają na wysokość pomocy. Dotacje od kilku lat są na tym samym poziomie, a koszty produkcji podwoiły się.

Tomasz Pierścionek, Pasieczniki – „Z tego co mamy z dopłat, to jest kropla w morzu w porównaniu do zachodu przy obecnych cenach materiału siewnego, nawozów, środków ochrony te dopłaty są po prostu śmieszne.”

W porównaniu z ub. rokiem wypełnienie dokumentów wymaga więcej pracy. Zmieniły się zasady. A najczęściej popełniany błąd to przepisywanie dokumentów z ub. r. Warto też zwrócić uwagę na deklarowanie płatności ONW, czyli dla obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania.

Michał Rutkowski, ARiMR Skierniewice – Tę powierzchnię przypisujemy tylko wtedy, gdy wypisujemy działkę rolną jako JPO, natomiast przy dodatkowej płatności, pomimo że jeszcze raz wpisujemy tą działkę rolną, to przy niej nie wpisujemy już tej płatności ONW, trzeba to wypełnić zero, zero. Największy niepokój pracowników Agencji Restrukturyzacji budzi liczba złożonych wniosków.

Michał Rutkowski, ARiMR Skierniewice – „Niestety jest tak, że 80 proc. rolników czeka na ostatnią chwilę i to jest uciążliwe dla nas, bo tworzą się kolejki przy przyjmowaniu wniosków, dla rolników bo muszą czekać w tych kolejkach.”

Przypominamy, że na złożenie dokumentów o dotacje obszarowe rolnicy mają czas do 15 maja. Po tej dacie dokumenty będą przyjmowane jeszcze przez 25 dni, ale za zwłokę płatności będą potrącane.

Źródło: Dorota Florczyk/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!