Według posła PO Bartosza Arłukowicza "mamy do czynienia z zagrożeniem terminowego wypłacenia dopłat dla polskich rolników". - Stawiamy bardzo jasne pytanie, pytamy ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, czy dopłaty będą wypłacone w terminie dla wszystkich tych, którym te dopłaty się należą. Ta informacja musi zostać upubliczniona przez ministra - powiedział Arłukowicz na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Dorota Niedziela (PO) powiedziała, że zagrożenie terminowej wypłaty dopłat dotyczy jednego mln 300 tys. gospodarstw. - Już dwa tygodnie temu słyszeliśmy informacje, że mogą być zagrożone dopłaty w związku z problemami informatycznymi firmy, która, wprawdzie złożyła swoje działania jako firma informatyczna, ale agencja rolna nie potrafi wdrożyć systemów informatycznych - zaznaczyła posłanka.

- Minister rolnictwa nie odpowiedział na pytania zadane przez dziennikarzy i posłów, nadal nie ma informacji, czy system informatyczny został wdrożony, czy będzie działał - zauważyła. Dodała, że w poniedziałek minister rolnictwa oświadczył, że nie przedłuży możliwości składania wniosków o dopłaty na 2017 r.

- Pytanie więc do ministra Jurgiela - czy opóźnienia w 2016 r. powtórzą się również w 2017 r. Czy po zwolnieniu w 2016 r. 304 z 316 dyrektorów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, po chaosie jaki nastąpił, po następnej zmianie prezesów, znowu będzie taki duży chaos, że rolnicy nie dostaną swoich pieniędzy? - pytała posłanka PO.

- Czy kłamstwem było obiecywanie, że zostaną zwiększone dopłaty, kiedy minister Jurgiel nie jest w stanie dopilnować terminowych wypłat dopłat bezpośrednich - powiedziała Niedziela.

We wtorek rzecznik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Łukasz Kubiak zapewnił, że płatności bezpośrednie za 2016 rok są realizowane na bieżąco i zostaną zakończone w ustawowym terminie, czyli do końca czerwca.

Czytaj więcej: ARiMR: Dopłaty bezpośrednie nie są zagrożone

Do 9 maja br. decyzje w sprawie przyznania płatności bezpośrednich zostały wydane dla 1,307 mln rolników, co stanowi 96,8 proc. składających wnioski. Do 11 maja Agencja wypłaci rolnikom w ramach tych dopłat ok. 13,51 mld zł, co stanowi ok. 91,1 proc. koperty finansowej.