Program rent strukturalnych to strzał w dziesiątkę. Tak twierdzą rolnicy, którym udało się złożyć wniosek jeszcze z poprzedniej puli środków. Zygmunt Siwko z gminy Łosice dokładnie pamięta datę kiedy dostał pierwszą rentę.

Zygmunt Siwko, gmina Łosice: - Jeszcze zdążyłem przed przerwaniem składania wniosków, bo już 20 kwietnia 2006 r. otrzymałem rentę strukturalną.

Gdyby pan Zygmunt dopiero teraz chciał przekazać gospodarstwo, musiałby pogodzić się z tym, że będzie dostawał co miesiąc co najmniej o 1/3 pieniędzy mniej.

Ale mimo wszystko renta strukturalna i tak jest korzystniejsza niż świadczenia z KRUSU. Przede wszystkim wystarczy mieć ukończone 55 lat i tylko pięcioletni okres opłacania składek na ubezpieczenie rolnicze. Dlatego Jan Przezak nie wahał się ani chwili i już złożył wniosek.

Pan Jan przyznaje że praca w gospodarstwie jest ciężka i chętnie już od niej odpocznie. - Jest okazja i trzeba przekazać komuś młodszemu niech on się martwi, może lepiej będzie gospodarował... – mówi.

Dokumentów o przyznanie renty strukturalnej z dnia na dzień przybywa. Do tej pory do powiatowych biur Agencji Restrukturyzacji wpłynęło ponad 4 i pół tys. wniosków.

Radosław Iwański, rzecznik prasowy ARiMR: - W PROW-ie, który jeszcze nie został zatwierdzony przez Komisję Europejską została określona ilość wniosków, jaką Agencja będzie mogła przyjąć każdego roku. Szacujemy, że to będzie około 7 być może 8 tys. wniosków jakie my możemy przyjąć danego roku.

Czy to oznacza, że nabór wniosków o renty strukturalne może zostać niedługo wstrzymany?

- W chwili obecnej przybywa tych wniosków 100-150 dziennie. Trzymając się tej zasady to jeszcze trochę czasu mamy na to żeby przyjąć kolejną ilość wniosków – mówi Iwański

Jedno jest pewne, ci którzy nie zdążą w tym roku będą mieli szansę na złożenie dokumentów w roku przyszłym. Trzeba jednak pamiętać o tym, że świadczenia będą wypłacane rolnikom tylko do ich 65 urodzin, a nie tak jak to było dotychczas przez 10 lat.

Źródło: Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!