PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Polska chce 34,5 mld euro na rolnictwo

Negocjacje na temat unijnego budżetu na lata 2014-2020 wkraczają w decydująca fazę.Wszystkie sprawy, które wynikają ze Wspólnej Polityki Rolnej, wynikają też z uchwalenia ogólnego budżetu dla UE i z uwzględnienia interesów Polski w UE. Celem jest maksymalizacja budżetu, czyli wydatków w nowej perspektywie - powiedział minister rolnictwa Stanisław Kalemba na konferencji prasowej, informuje PAP.

- Najlepiej, aby ten budżet dla Polski na następne lata wyniósł ok. 34,5 mld euro - powiedział minister. Przypomniał, że na lata 2007-2013 Polska dostała 28,5 mld euro.

Kalemba zaznaczył, że należy dążyć do "jak największego wyrównania" dopłat bezpośrednich, co najmniej do poziomu średniej w UE, czyli do ok. 265 euro na hektar. W tym roku polscy rolnicy, np. uprawiający zboże, dostaną przeciętnie na hektar 230 euro.

- Podczas ostatniego posiedzenia Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa UE w Luksemburgu zająłem stanowisko, że w przypadku płatności bezpośrednich od 2014 r. powinniśmy odejść od tych płatności historycznych. W warunkach polskich powinniśmy osiągnąć co najmniej średni poziom płatności UE - powiedział Kalemba.

Wyjaśnił, że nasz kraj oczekuje wyrównania płatności bezpośrednich w oparciu o obiektywne kryteria. Zaznaczył, że trudno sobie wyobrazić, żeby dla każdego państwa było to tyle samo euro, gdyż trudno porównać warunki upraw na Cyprze czy w Finlandii z tymi, jakie są w Polsce. Minister zaznaczył, że nasz kraj jest jednym z największych producentów żywności w Europie.

Minister liczy, że Polska w przyszłej perspektywie otrzyma na modernizację polskich gospodarstw, wsi i przetwórstwa rolno-spożywczego co najmniej tyle samo pieniędzy, ile obecnie. - Na drugi filar oczekujemy, otrzymać ok. 13,5-14 mld euro - zaznaczył.

Negocjacje na temat WPR trwają; dwa tygodnie temu francuskie ministerstwo rolnictwa poinformowało, że jest porozumienie z Niemcami w sprawie utrzymania na dotychczasowym poziomie rolnego budżetu Unii Europejskiej w latach 2014-2020, co oznacza 386 miliardów euro rozłożone na siedem lat. Prace nad reformą WPR mają być zakończone po uzgodnieniu budżetu UE na lata 2014-2020, co jest planowane na listopad-grudzień. Wspólna Polityka Rolna stanowi 38 proc. unijnego budżetu. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!