Pracownicy agencji zwracają uwagę, że choć przyjmowanie wniosków zakończono we wtorek o północy, to należy oczekiwać jeszcze kolejnych dokumentów. Tłumaczą bowiem, że część rolników wnioski przesyła pocztą, a inni mogli je złożyć np. w nieodpowiednim oddziale lub biurze.

Przypominają też, że dokumenty można jeszcze złożyć w terminie dodatkowym, czyli do 11 czerwca. Jednak opóźnienia w ich składaniu oznaczają mniejsze dotacje dla rolników. Za każdy dzień zwłoki płatność będzie pomniejszona o 1 proc.

W tym roku pierwszy raz rolnicy mogli ubiegać się m.in. o dopłatę do tytoniu, a w woj. łódzkim i woj. świętokrzyskim mogli jeszcze wnioskować o dopłaty do chowu owiec, w br. stara się o nie 121 rolników, a o dopłaty do tytoniu - 17.

Kierownik biura działań społecznych i środowiskowych oraz płatności bezpośrednich z łódzkiego oddziału ARiMR Wioletta Dudek-Mozga powiedziała, że 56 wniosków wpłynęło przez internet. - Tymczasem o nadanie loginu i hasła zwróciło się do agencji 140 rolników - dodała.

Złożone wnioski będą teraz oceniane pod względem merytorycznym i kompletności. W październiku ukaże się ministerialne rozporządzenie w sprawie stawek płatności. Pierwsze płatności ruszą od 1 grudnia, a realizacja wszystkich potrwa do końca czerwca 2013 r.

W ub. roku na dopłaty bezpośrednie w Łódzkiem przeznaczono ponad 1 mld 18 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!