PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Ponad 16 mln zł na projekty związane z rybołówstwem

Ponad 16 mln zł jest do podziału w konkursie Lokalnej Grupy Rybackiej "Pojezierze Suwalsko-Augustowskie" (Podlaskie). Składane projekty mogą dotyczyć m.in. rozwoju turystyki wędkarskiej, podnoszenia jakości produktów rybnych czy ochrony obszarów rybackich.Jak poinformował w czwartek podczas konferencji prasowej prezes LGR "Pojezierze Suwalsko-Augustowskie" Cezary Cieślukowski, nabór wniosków rozpoczyna się w piątek i potrwa przez miesiąc.


Lokalna Grupa Rybacka "Pojezierze Suwalsko-Augustowskie" ma 300 członków i działa na terenie trzech powiatów: augustowskiego, suwalskiego i sejneńskiego oraz gminy Rajgród z powiatu grajewskiego. Bierze ona udział w unijnym Programie Operacyjnym "Ryby" 2007-2013. Jest to przedostatni konkurs w tej perspektywie finansowej; ostatni zostanie ogłoszony na początku przyszłego roku.

Jak powiedział Cieślukowski, cały projekt opiewa na ponad 53 mln zł, ale limit środków tego przedostatniego konkurs jest bardzo duży, by wykorzystać w terminie wszystkie pieniądze unijne. Ostatni konkurs ma opiewać tylko na kilka milionów złotych.

O dofinansowanie w konkursie mogą ubiegać się m.in. samorządy, uczelnie, stowarzyszenia, związki zawodowe, osoby fizyczne, a także przedsiębiorcy. Projekty muszą być realizowane na terenie działania Lokalnej Grupy Rybackiej, ale mogą się o nie ubiegać również podmioty spoza tego terenu, które prowadzą w tym regionie działalność. Projekty mogą otrzymać dofinansowanie od 60 do 85 procent.

LGR podzieliła konkurs na cztery sektory. Pierwszy obejmuje projekty dotyczące wzmocnienia konkurencyjności i utrzymania konkurencyjności obszarów zależnych od rybactwa. Można składać projekty dotyczące rewitalizacji terenów zielonych, kąpielisk, przystani, punków widokowych czy punków informacji turystycznej.

Drugi sektor dotyczy restrukturyzacji działalności gospodarczej i tworzenia nowych miejsc pracy w sektorze rybactwa. Przedsiębiorcy mogą kupić środki transportu, maszyny lub budować lub przebudować obiekty swoich firm.

Projekty, które trafią do puli trzeciego sektora, muszą podnieść wartość produktów rybackich lub rozwój usług rybackich. W ramach sektora czwartego projekty muszą być zaś związane z ochroną środowiska lub ochroną dziedzictwa na obszarach rybackich. Mogą to być inwestycje melioracyjne lub z zakresu budowy i zabezpieczenia szlaków wodnych.

Dotychczas LGR "Pojezierze Suwalsko-Augustowie" podpisała 71 umów wartych 23,7 mln zł. W programie operacyjnym "Ryby" 2007-2013 bierze udział 11 regionów z całej Polski, do których trafi łącznie ok. 800 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.196.110.222
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!