Najwięcej wniosków złożyli rolnicy w woj. mazowieckim (11,5 tys.), małopolskim (10,9 tys.) i lubelskim (10,7 tys.). Najmniej wpłynęło z woj. lubuskiego (1,1 tys.), pomorskiego (ok. 2 tys.) oraz zachodniopomorskiego (2,1 tys.).

Według Wojcieszaka, w tym roku rolnicy wykazują większą aktywność w ubieganiu się o dopłaty do gruntów. W pierwszych dwóch tygodniach przyjmowania wniosków rolnicy dostarczyli ich dwa razy więcej niż przed rokiem.

Jak zaznaczył, wcześniejsze złożenie wniosku daje więcej czasu na ewentualne jego uzupełnienie lub poprawę błędów. Najwięcej wniosków Agencja przyjmuje zwykle w maju.

W tym roku po raz pierwszy gospodarstwa będą mogły ubiegać się o dopłaty do owoców miękkich - truskawek i malin oraz do pomidorów.

O dopłaty do gruntów w ubiegłym roku ubiegało się ok. 1 mln 452 tys. rolników. Jak mówił wcześniej Wojcieszak, w tym roku Agencja spodziewa się podobnej liczby wniosków.

Rolnik może dostarczyć wniosek do 15 maja. Po tym dniu Agencja będzie jeszcze przyjmowała wnioski przez 25 dni, tj. do 9 czerwca, ale za każdy dzień zwłoki będzie odliczany 1 proc. płatności bezpośredniej.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!