Problem w tym, że tych dokładnie jeszcze nie zna nikt, bo z Ministerstwa Rolnictwa płyną sprzeczne informacje.

W poprzednim programie wielu rolników nie mogło skorzystać z premii ponieważ nie spełnili podstawowego warunku, jakim było posiadanie własnego gospodarstwa dłużej niż 12 miesięcy.

Teraz zgodnie z zapowiedziami ministerstwa ten okres miał zostać przedłużony o pół roku. Mimo, że Unia Europejska zgadza się na termin osiemnastomiesięczny w programie prawdopodobnie pod tym względem zostanie wszystko po staremu.

Jedyna pociecha w tym przypadku jest taka, że będzie się liczył dzień złożenia wniosku, a nie termin jego rozpatrzenia.

- Nawet jeśli będzie problem z procedowaniem wniosku nie z winy beneficjenta, tylko na przykład z winy Agencji to liczy się termin złożenia wniosku. – mówi Nina Dobrzyńska, Ministerstwo Rolnictwa

Ministerstwo Rolnictwa przekonuje, że program będzie skierowany głównie do osób, które dopiero zamierzają przejąć gospodarstwa.

- Do takich osób, które otrzymały po prostu w spadku gospodarstwo rolne i w ciągu 12 miesięcy od czasu otwarcia spadku muszą zwrócić się o pomoc dla młodego rolnika. – mówi Dobrzyńska

Ale to nie koniec zmian w programie. Teraz Resort Rolnictwa nie zamierza zostawić żadnej furtki dla osób, które płacą składki w ZUS -ie. W starym programie przepisy można było obejść ubezpieczając się dodatkowo w KRUSIE.

- Jednym z warunków jest ubezpieczenie w KRUSIE w momencie gdy już się przejmuje gospodarstwo i jest to ubezpieczenie z mocy ustawy w pełnym zakresie. – dodaje Dobrzyńska

Później rolnicy nie będą musieli tego warunku już spełniać. Mają za to obowiązek prowadzenia gospodarstwa rolnego przez co najmniej pięć lat od otrzymania premii w wysokości 50 tysięcy złotych.

Źródło: Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!