Oferty zostały tak skonstruowane, aby umożliwić i maksymalnie ułatwić uzyskanie środków na zakup maszyn i urządzeń z programów unijnych, m.in. z najpopularniejszych PROW lub RPO.

- W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 do rozdysponowania pozostało jeszcze ponad 50 proc. środków, a w Regionalnych Programach Operacyjnych ponad 25 proc. Wielu przedsiębiorców, szczególnie małych i średnich, chciałoby otrzymać zwrot wydatków z tych programów – ma na to jeszcze dwa lata – jednak nie stać ich na wyłożenie środków własnych na inwestycję. Stąd pomysł na pożyczkę przygotowaną specjalnie pod dotacje unijne – mówi Daniel Mrozek, odpowiedzialny w Spółkach Leasingowych BZ WBK za rozwój oferty produktowej.

- Do tej pory Spółki Leasingowe BZ WBK finansowały maszyny i urządzenia przede wszystkim w leasingu, co nie zawsze dawało klientom możliwość łatwego skorzystania z dotacji. Wynika to z tego, że najczęściej jedyną formą wypłaty funduszy unijnych w przypadku finansowania inwestycji z wykorzystaniem leasingu są części kapitałowe zapłaconych rat: leasingobiorca dopiero po zapłaceniu kolejnego czynszu, ma możliwość uzyskania zwrotu kosztów. Taki schemat działania jest bardzo uciążliwy dla klientów i dlatego wolą oni skorzystać z pożyczek, które umożliwiają wypłatę dotacji w formie jednorazowej refundacji poniesionych kosztów – mówi Izabela Bartkowiak, specjalista ds. produktów UE w  BZ WBK.

Specjalna oferta pożyczki dla firm pod dotacje unijne została przygotowana na bazie pozytywnych doświadczeń Spółek Leasingowych WBK w branży rolniczej (gdzie pożyczki stanowią ok. 80 proc. sprzedanych produktów) oraz branży medycznej. Aby z niej skorzystać, wystarczy przedstawić podpisaną umowę o dofinansowanie z UE oraz standardowe dokumenty wymagane przy zawieraniu umowy pożyczki m. in. dokumenty rejestrowe firmy. Istotną zaletą jest możliwość zaliczenia w koszty uzyskania przychodu części odsetkowej rat pożyczki oraz możliwość amortyzacji – także jednorazowej. Ofertę na rynku wyróżnia także finansowanie nawet 100 proc. wartości inwestycji oraz proste zabezpieczenie umowy w formie sądowego zastawu rejestrowego na finansowanym przedmiocie. - Taka forma zabezpieczenia jest wygodna dla klienta i w pełni akceptowalna we wszystkich programach zarówno PROW jak i RPO – dodaje Izabela Bartkowiak. Pożyczkę można przeznaczyć na sfinansowanie szerokiego spektrum maszyn i urządzeń kwalifikowanych w ramach programów unijnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!