PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Prawie 260 km sieci szerokopasmowej powstanie na Podlasiu

Prawie 260 km sieci szerokopasmowego internetu powstanie w Podlaskiem w 11 gminach w ramach trzech projektów, które dostały unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego - poinformował urząd marszałkowski, Dostęp do sieci uzyska 23,6 tys. osób.Zarząd województwa podlaskiego przyznał łącznie ponad 10 mln zł dotacji trzem wnioskom, które uznano za najlepsze w konkursie przeprowadzonym jesienią 2012 r. Zainteresowanie konkursem nie było duże, wpłynęło 6 wniosków, trzy z nich nie spełniły wymogów formalnych, pozostałe otrzymały dofinansowanie - poinformowała Izabela Smaczna-Jórczykowska z departamentu zarządzania RPO w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku.

W konkursie było do zdobycia 17 mln zł. Pieniądze, które zostały, przesunięto. Dofinansowanie dostały inne projekty związane ze społeczeństwem informacyjnym w regionie, dotyczące narzędzi teleinformatycznych do obsługi pacjenta w placówkach medycznych. Konkurs był przeprowadzony na przełomie lata i jesieni 2012 r, a rozstrzygnięcia właśnie zapadły.

Szerokopasmowy internet budować będą prywatne firmy: Serczernet, Elpos i Intertor.net. Pierwsza z tych firm z siedzibą w Czarnej Białostockiej będzie realizować swoje inwestycje na terenie 14 miejscowości gminy Czarna Białostocka (Klimki, Wólka Ratowiecka, Ruda Rzeczka, Złota Wieś, Czarna Wieś Kościelna, Ogóły, Kosmaty Borek, Karczmisko, Oleszkowo, Łapczyn, Niemczyn, Czarna Białostocka, Machnacz), wsi Studzianki w gminie Wasilków oraz pięciu wsi w gminie Sokółka (Polanki, Stary Szor, Stara Rozedranka, Nowa Rozedranka, Jałówka). Wartość projektu to ponad 5,3 mln zł, z czego 2,9 mln zł to dotacja z UE.

Przedsiębiorstwo Elpos z Białegostoku zainwestuje w internet w gminie Juchnowiec Kościelny w miejscowościach: Stanisławowo, Solniczki, Niewodnica Nargilewska, Niewodnica Nargilewska Kolonia, Rumejki, Hermanówka, Kudrycze, Juchnowiec Kościelny, Juchnowiec Górny, Juchnowiec Dolny, Lewickie Stacja oraz we wsiach Halickie i Skrybicze w gminie Zabłudów. Z UE z RPO spółka dostała na ten cel 4,2 mln zł. Cała inwestycja ma kosztować 8,7 mln zł.

Trzecia firma, która dostała dotację, będzie budować sieć szerokopasmową na Ziemi Łomżyńskiej w gminach: Nowogród (Nowogród), Piątnica (Drozdowo, Niewiadowo), w gminie Łomża (Pniewo), Rutki (Gronostaje Puszcza, Rutki Kossaki), Kołaki Kościelne (Kołaki Kościelne i w samej Łomży. Z Regionalnego Programu Operacyjnego firma dostała 3,4 mln zł. Wartość inwestycji 6,3 mln zł.

Urząd Marszałkowski informował już wcześniej, że te inwestycje będą to tak zwane "średnie mile", czyli infrastruktura, która będzie lokalnym uzupełnieniem głównej, tzw. szkieletowej sieci szerokopasmowej, która ma powstać w regionie dzięki unijnej dotacji z programu Rozwój Polski Wschodniej.

Na projekt związany z budową głównej, szkieletowej sieci szerokopasmowego internetu Podlaskie ma z programu Rozwój Polski Wschodniej 252,3 mln zł. 197,6 mln zł z tej kwoty to dotacja z UE, 5 proc. - 10,4 mln zł to wkład własny samorządu województwa podlaskiego, pozostałe środki stanowi dotacja z budżetu państwa. W trakcie rozpatrywania są odwołania w przetargu, który wyłoni firmę, która zbuduje tę sieć.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!