Do tej pory o pieniądze z nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13 mogą ubiegać się rolnicy, którzy chcą przekazać ziemię w zamian za rentę strukturalną lub zalesić grunty rolne. Agencja Restrukturyzacji przyjmuje także wnioski o wsparcie dla grup producenckich. W kolejce czekają następne programy.

Henryk Kowalczyk wiceminister rolnictwa: - Pierwszy program, który wejdzie jesienią to jest program wspierania młodego rolnika. Tutaj jest to program przewidziany dla rolników, którzy przejmują gospodarstwa nie wcześniej niż 18 miesięcy do tyłu.

O premię będą mogły ubiegać się osoby, które nie ukończyły jeszcze 40 lat. Ważne jest także spełnienie wymogu co do wielkości przejmowanego gospodarstwa. 1 hektar wystarczy już tylko wtedy gdy grunty trafiły do rolnika w drodze spadku.

Ci którzy przejmują lub kupują ziemię muszą mieć gospodarstwo o powierzchni równej co najmniej średniej wojewódzkiej ale nie większej niż 300 hektarów. Z dotacji trzeba się będzie rozliczyć. 1/3 kwoty rolnik może przeznaczyć na własne potrzeby a wydanie pozostałych pieniędzy trzeba udokumentować fakturami. Trzeba spełnić drugi dość istotny warunek czyli 5 lat prowadzić gospodarstwo ale 3 lata z tych 5 musi być prowadzone gospodarstwo tylko i wyłącznie a więc rolnik taki musi być ubezpieczony w KRUSIE na mocy ustawy. – dodaje Henryk Kowalczyk.

Do rozdysponowania na premie dla młodych rolników jest 420 milionów euro . To powinno wystarczyć dla ponad 30 tysięcy rolników.

Źródło: Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!