- Rolnicy, którzy skorzystają z premii dla młodych mogą kupić ziemię zarówno po to, aby spełnić wymóg obszarowy, a także po to aby spełnić wymóg 4 ESU (Europejska Waluta Wielkości). Nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń - przekonuje ekspert ARiMR.

W tym roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o przyznanie pomocy z działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom" od 26 kwietnia do 24 czerwca. Pula środków dostępna w tegorocznym naborze wynosi około 500 milionów złotych. Młody rolnik może otrzymać jednorazową, bezzwrotną premię w wysokości 75 tys. złotych. Z takiej pomocy może skorzystać w tegorocznym naborze ponad 6,5 tys.

Pomoc z działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom" kierowana jest do rolników, którzy nie przekroczyli 40 roku życia a planują gospodarowanie lub już gospodarują na własny rachunek. Jednym z warunków skorzystania przez nich z 75 tysięcznej premii jest posiadanie wykształcenia gwarantującego dobre przygotowanie do zawodu rolnika lub odpowiedniego stażu pracy w rolnictwie.

Podobał się artykuł? Podziel się!