Aby ubiegać się o 50 tysięcy wsparcia trzeba spełnić szereg warunków. Najważniejszy to odpowiedni staż pracy w gospodarstwie. W pierwszej edycji programu na lata 2007-13 nie mógł on być dłuższy niż 14 miesięcy. Kiedy Teresa Jaworska składała wniosek do Agencji Restrukturyzacji była przekonana, że ten wymóg spełnia.

Teresa Jaworska, Kolonia Honiatyczne: staraliśmy się o dofinansowanie dla młodego rolnika i nie dostaliśmy z tego powodu, że brakowało nam 11 dni ponieważ data podpisania umowy kredytowej była wzięta za dzień rozpoczęcia działalności.

Pani Teresa stała się właścicielką gospodarstwa nie w dniu podpisania umowy kredytowej a dopiero po jego kupnie, czyli ponad pół roku później.

Teresa Jaworska, Kolonia Honiatyczne: odwoływaliśmy się i miejmy nadzieję, że będzie rozpatrzone wszystko na naszą korzyść. Z ministerstwa dostaliśmy taka odpowiedź że powinna być na naszą korzyść. Zobaczymy.

Innego zdania jest Agencja Restrukturyzacji.

Marta Włudarska, ARiMR: datą rozpoczęcia działalności rolniczej jest między innymi otrzymanie kredytu preferencyjnego dlatego też w chwili podpisania umowy o kredytach preferencyjnych nie może minąć dłużej niż 14 miesięcy do dnia złożenia wniosku.

Zgodnie z przepisami także rozpoczęcie hodowli zwierząt gospodarskich, czy wystąpienie o przyznanie unijnych dotacji oznacza początek działalności rolniczej.


Źródło: Agrobiznes/Dorota Florczyk

Podobał się artykuł? Podziel się!