Nowelizacja jest następstwem wejścia w życie unijnego rozporządzenia, zmieniającego dotychczasowe przepisy w zakresie stosowania dopłat bezpośrednich dla rolników w odniesieniu do roku 2013.

Zgodnie z unijnymi przepisami Polska ma możliwość przyznawania w roku 2013 przejściowego wsparcia krajowego, którego warunki są takie same, jak warunki krajowych płatności uzupełniających na rok 2012. Dopłaty będą przyznawane rolnikom, którzy otrzymywali za 2012 r. tzw. krajowe płatności uzupełniające, czyli producentom zbóż, roślin oleistych, wysokobiałkowych i motylkowatych, roślin paszowych uprawianych na trwałych użytkach zielonych, chmielu, skrobi ziemniaczanej i tytoniu.

W Polsce dopłaty bezpośrednie składały się dotychczas z dwóch części; była to tzw. płatność jednolita, która przysługiwała wszystkim posiadaczom ziemi (nawet jeżeli jej nie uprawiali), oraz płatności uzupełniające, płacone z krajowego budżetu i przeznaczone tylko dla niektórych sektorów produkcji.

Wnioski o przyznanie tzw. przejściowego wsparcia krajowego za 2013 r. będzie można składać od 15 marca do 15 maja. Dokumenty przyjmować będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Środki finansowe przeznaczone na ten cel zostaną określone w projekcie budżetu na 2014 r. W sumie maksymalna pomoc może wynieść za 2013 r. 480 mln euro.

Ustawa wejdzie w życie 15 marca 2013 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!