W innym czasie dokumenty składali ci rolnicy, którzy ubiegali się o kolejne płatności ,a w innym, ci którzy występowali o nie po raz pierwszy. Uproszczenie terminów to jedna z podstawowych zmian w nowym programie, ale nie najważniejsza.

Zofia Szalczyk, wiceprezes ARiMR: - przede wszystkim jest uruchomiony nowy pakiet, który nazywa się ochrona zasobów genetycznych w produkcji roślinnej.

Oznacza to, że wsparcie finansowe przysługuje na przykład na zachowanie rodzimych odmian jabłoni takich, jak antonówki czy kosztele. Poszerzono także zakres pomocy w produkcji zwierzęcej.

Zofia Szalczyk, wiceprezes ARiMR: - objęto ochroną nowe rasy świń, świnie złotnicką owce wielkopolską objęto także ochroną nowe rasy krów na przykład naszą rasę czerwono białą, czy rasę biało czarną.

Zniesiono także tzw. strefy priorytetowe. Teraz każdy z pakietów będzie mógł być realizowany na terenie całego kraju. Z jednym wyjątkiem. Tylko na obszarach NATURA 2000 rolnicy będą mogli występować o dotacje związane z ochroną siedlisk ptaków. Wprowadzono także pewne ograniczenia.

Artur Ławniczak, wiceminister rolnictwa: - na pewno ograniczyliśmy możliwość zakładania dużych upraw i to na wniosek organizacji rolniczych, aby nie dopuścić do nadużywania tych działań ekologicznych.

Problem w tym, że nie wszystkie organizacje ekologiczne z takim rozwiązaniem się zgadzają.

Bogusława Szmigielska, Prezes Związku Zawodowego Rolników Ekologicznych: - gospodarstwo 50 ha daje dopiero możliwość bycia konkurencyjnym na rynku unijnym, a także daje odpowiednią skalę produkcji, która gwarantuje sprzedaż. Trudno jest małemu znaleźć się na rynku, łatwiej kiedy przy boku ma dużego.

Rolnicy zainteresowani przystąpieniem do programu rolnośrodowiskowego pierwsze kroki powinni skierować do doradcy, aby przygotować plan, na podstawie którego wypełniany jest wniosek. Muszą też pamiętać o tym, że zobowiązania podejmują na 5 lat.

Źródło: Dorota Florczyk/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!